Lamiwudyna dla pacjentów z przewlekłym wirusowym zapaleniem wątroby typu B i zaawansowaną chorobą wątroby ad 6

Rak wątrobowokomórkowy wystąpił u 17 pacjentów (3,9%), którzy otrzymali lamiwudynę, a 16 pacjentów (7,4%) otrzymywało placebo (p = 0,047). Nie odnotowano przypadków śmierci związanych z chorobą wątroby lub spontanicznym bakteryjnym zapaleniem otrzewnej, które nie zostały uwzględnione w innych zdefiniowanych klinicznych punktach końcowych, a tylko dwa przypadki niewydolności nerek i pięć przypadków żylaków krwawiących. Rycina 1. Rycina 1. Estymaty Kaplan-Meier czasu do progresji choroby (panel A), czas do zwiększenia wyniku Child-Pugh (panel B) i czas do rozpoznania raka wątrobowokomórkowego (panel C) podczas podwójnego Leczenie niewidoczne i obserwacja po leczeniu. Szacunki Kaplana-Meiera dotyczące odsetka pacjentów z progresją choroby po trzech latach pokazano na rycinie 1. Rak wątrobowokomórkowy rozwinął się u pięciu pacjentów w pierwszym roku badania, dwóch w grupie placebo i trzech w grupie lamiwudynowej. Nawet jeśli guzy te istniały, ale nie zostały wykryte przed rozpoczęciem badania, wykluczenie pacjentów nie wpłynęłoby na wynik pierwotnej analizy czasu do progresji choroby. Jednak do czasu rozpoznania raka wątrobowokomórkowego współczynnik ryzyka zmienił się z 0,49 (P = 0,047) na 0,47 (P = 0,052).
Tabela 3. Tabela 3. Związek pomiędzy zmiennymi wstępnymi a występowaniem progresji choroby. Częstość progresji choroby w różnych podgrupach przedstawiono w Tabeli 3. Współzmienne modelowanie czasu do progresji choroby wykazało, że czynnikami innymi niż leczenie, które znacząco wpłynęło na wynik, był wynik w skali Child-Pugh na początku badania i wynik zwłóknienia Ishaka w punkcie wyjściowym. W obu przypadkach wyższe wyniki wiązały się z większą częstością punktów końcowych.
Mutacje YMDD
Dwóch pacjentów miało wyjściowe mutacje YMDD, a 5 pacjentów nie miało próbek po linii bazowej, więc dane na temat pojawienia się mutacji YMDD podczas terapii były dostępne dla 644 pacjentów. Po linii podstawowej, co najmniej jedną próbkę z dowodami mutacji YMDD stwierdzono u 209 z 430 pacjentów (49 procent) w grupie lamiwudynowej iu 11 z 214 pacjentów (5 procent) w grupie placebo. Tylko 5 procent pacjentów bez mutacji YMDD miało wykrywalny przełom w DNA HBV, w porównaniu z 62 procentami pacjentów z mutacjami YMDD w grupie lamiwudynowej.
Tabela 4. Tabela 4. Częstość występowania klinicznych punktów końcowych zgodnie z dowodami na mutacje YMDD. Pacjenci z grupą lamiwudyny, którzy mieli mutacje YMDD częściej mieli wyższy wynik w skali Child-Pugh niż ci bez mutacji YMDD (P <0,001), ale mieli mniejszą szansę na osiągnięcie punktu końcowego niż pacjenci z grupy placebo (P > 0,05) (Tabela 4).
Zdarzenia niepożądane
Tabela 5. Tabela 5. Częstość występowania zdarzeń niepożądanych podczas fazy podwójnie ślepej. Ogólnie, 12 procent pacjentów w grupie leczonej lamiwudyną i 18 procent pacjentów w grupie placebo zgłaszało ciężkie zdarzenia niepożądane. Częstość i charakter zdarzeń niepożądanych były podobne u pacjentów, którzy otrzymywali lamiwudynę iu pacjentów otrzymujących placebo (Tabela 5). Ponadto zwiększenie aktywności aminotransferazy alaninowej w surowicy do poziomu co najmniej trzy razy większego niż poziomy wyjściowe wystąpiło u 12 procent pacjentów otrzymujących lamiwudynę i 25 procent pacjentów otrzymujących placebo.
Było 12 zgonów wśród pacjentów pierwotnie przypisanych do przyjmowania lamiwudyny i 4 spośród tych pierwotnie przypisanych do grupy placebo
[przypisy: onkogeny, pleuroskopia, obrzęki opadowe ]
[więcej w: jarmuż właściwości, jaskolcze ziele, jęczmień zielony opinie ]