Niedotlenienie gorącego błysku

Gorący błysk jest jednym z najczęściej spotykanych symptomów menopauzy, ale jest mało zrozumienia jego podstawowej fizjologii. Ze swoim nieprzewidywalnym początkiem i zanikającą naturą ten niepokojący objaw był trudny do zbadania. Rozszerzenie naczyń obwodowych i wzrost temperatury skóry są wyraźnie widoczne, ale co jeszcze dzieje się podczas gorącego błysku.
46-letnia, z nadciśnieniem, czarna kobieta brała udział w badaniu, w którym badaliśmy związek snu i stresu z nadciśnieniem. Po zapisaniu w badaniu zgłosiła objawy menopauzy, w tym uderzenia gorąca.
Rysunek 1. Ryc. 1. Ciśnienie krwi i częstość pracy serca mierzone podczas gorącego błysku. Czarne koła pokazują ciśnienie krwi i tętno podczas gorącego błysku. Białe kółka pokazują wartości podczas drugiego pomiaru linii bazowej 30 minut później.
Ryc. 2. Ryc. 2. Ciśnienie krwi i częstość akcji serca u czterech kobiet bez uderzeń gorąca. Kobiety były dopasowane do poziomu ciśnienia krwi, wieku i wskaźnika masy ciała z kobietą, która miała gorący błysk. I słupki oznaczają błędy standardowe.
Ciągły pomiar ciśnienia krwi (Colin Pilot, Colin Medical Instruments) został uzyskany w ramach większego protokołu badania, a obserwacje podczas gorącego błysku były ściśle nieoczekiwane. Pacjent zgłosił wystąpienie gorącego błysku podczas spoczynkowego okresu podstawowego badania. Jednocześnie technik zauważył, że pacjent pocił się obficie, a jej ciśnienie krwi spadło o ponad 40 mm Hg. Figura pokazuje 3-minutowe rejestrowanie częstości akcji serca i skurczowego ciśnienia krwi pacjenta, wygładzane do 10-sekundowych interwałów, w okolicach czasu gorącego błysku i podczas drugiego okresu odpoczynku, bez gorącego błysku, około 30 minut później. Figura 2 pokazuje średnie (. SE) spoczynkowe skurczowe ciśnienie krwi i częstość akcji serca u czterech innych czarnych kobiet z poziomem ciśnienia krwi, wskaźnikiem masy ciała i wiekiem, które były podobne do tych z pierwszej kobiety, które były testowane zgodnie z tym samym protokołem . Żadna z tych kobiet nie odnotowała uderzeń gorąca podczas testów.
Jak pokazuje rysunek 1, nastąpił znaczny spadek ciśnienia krwi podczas gorącego błysku. Po tym spadku szybko nastąpił wzrost częstości akcji serca. Ostry spadek ciśnienia krwi towarzyszący równie gwałtownemu wzrostowi częstości akcji serca jest typowy dla reakcji baroreceptorów na ostry epizod hipotensyjny. Zostało spekulowane, ale nie udokumentowane, że zmiany termogeniczne występujące podczas menopauzalnego uderzenia gorąca są związane z barorekturą.1,2 Kiedy testowaliśmy barorefleks, gdy uczestnicy wdychają wazodylatator amylowy, wiele kobiet w okresie menopauzy spontanicznie zgłosiło, że czuli się tak, jakby lek dawał im gorący błysk. Te obserwacje dodają nowej głębi do naszego zrozumienia niestabilności naczynioruchowej , od dawna uważanej za cechę charakterystyczną objawów menopauzy. Biorąc pod uwagę korekcyjną rolę odpowiedzi baroreceptorów w tym otoczeniu, można się zastanawiać, czy objawy menopauzy są cięższe u kobiet, których funkcjonowanie baroreceptora jest upośledzone (np. U kobiet z neuropatią autonomiczną).
Richard Nelesen, Ph.D.
Pattie Krohn, BA
Joel E Dimsdale, MD
University of California, San Diego, La Jolla, CA 92093
[email protected] edu
2 Referencje1. Charkoudian N. Skóra przepływu krwi w dorosłych ludzi thermoregulation: jak to działa, kiedy nie ma i dlaczego. Mayo Clin Proc 2003; 78: 603-612
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Freedman RR. Biochemiczne, metaboliczne i naczyniowe mechanizmy uderzeń gorąca w okresie menopauzy. Fertil Steril 1998; 70: 332-337
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
(10)
[patrz też: cienki stolec przyczyny, układy buforowe krwi, papkowaty stolec ]
[więcej w: klasterowe bóle głowy, olx wielun, klasyfikacja icd 10 ]