Protected Stentowanie tętnic szyjnych w porównaniu z endarterektomią u pacjentów wysokiego ryzyka ad 7

ustalono, że ogólna śmiertelność w okresie okołooperacyjnym w szpitalach uczestniczących w NASCET i ACAS wynosiła 1,4 procenta.4 Ponieważ śmiertelność w NASCET wynosiła 0,6 procent, a w ACAS 0,1 procent, Wennberg et al. stwierdzono, że pacjenci nie byli reprezentatywni dla pacjentów rutynowo leczonych endarterektomią. W przeglądzie pacjentów z Medicare w Ohio, poddanych endarterektomii tętnic szyjnych, jeden na sześciu pacjentów miał co najmniej 80 lat i na tej podstawie byłby wykluczony zarówno z NASCET, jak i ACAS.21 W przyszłym rejestrze chirurgicznym Cleveland Clinic na ponad 3000 u pacjentów, u których wykonano endarterektomię tętnicy szyjnej, odsetek zgonów okołooperacyjnych, udaru i zawału serca wśród osób z grupy dużego ryzyka wynosił 7,4%, w porównaniu z 2,9% wśród osób z niskim ryzykiem.19 Ponieważ badacze przeprowadzili ostateczną decyzję dotyczącą przydatności pacjentów do operacji i randomizacji, nasze badanie dostarcza systematycznych informacji na temat typów pacjentów, dla których, według praktykujących chirurgów naczyniowych, ryzyko związane z endarterektomią tętnicy szyjnej jest wysokie. Chirurdzy w tym badaniu mieli znacznie więcej doświadczeń z endarterektomią niż typowy chirurg naczyniowy w Stanach Zjednoczonych.21-24 Objętość procedur jest ważnym czynnikiem prognostycznym wyników.22-26 Mimo że wielu pacjentów poddano wcześniej endarterektomii, radykalna operacja szyi lub radioterapia, częstość porażenia nerwu czaszkowego u pacjentów poddanych endarterektomii w naszym badaniu była niższa niż w NASCET (5,3 procent vs 7,6 procent). Wspiera to doskonałość techniczną chirurgów w tym badaniu.
Główny punkt końcowy w naszym badaniu – w tym zgon ze wszystkich przyczyn w ciągu roku po interwencji i zawał mięśnia sercowego w ciągu 30 dni – był szerszy niż w poprzednich badaniach dotyczących chirurgii tętnic szyjnych. Pierwszorzędowym punktem końcowym w ACAS była śmierć lub udar mózgu w ciągu 30 dni po zabiegu i udar boczny w ciągu 5 lat. Pierwszorzędowym punktem końcowym w NASCET był śmiertelny lub niekrytyczny udar po stronie bocznej. Ponadto, w naszym badaniu wszyscy pacjenci byli oceniani przez neurologa w ciągu 24 godzin po zabiegu, a następnie codziennie aż do wypisu, co potencjalnie prowadziło do zwiększenia wykrywania małych uderzeń. Zawarliśmy zawał mięśnia sercowego w pierwotnym punkcie końcowym, ponieważ pacjenci z miażdżycową chorobą naczyń poddawani stentowaniu lub endarterektomii są obarczeni dużym ryzykiem zawału mięśnia sercowego, a także występowaniem albo zawału załamka Q, albo zawału nie-Q w okresie okołooperacyjnym. okres zwiększa ryzyko przyszłych powikłań i zgonów.27-31 Okołooperacyjny zawał bez załamka Q powoduje wzrost ryzyka zgonu o czynnik 6 i wzrost ryzyka zawału mięśnia sercowego o współczynnik 27 w kolejne sześć miesięcy30. Rosnąca rozbieżność w rocznej obserwacji pomiędzy krzywymi przeżycia dla pacjentów, którzy otrzymali stenty i którzy przeszli endarterektomię, może być spowodowana opóźnionym działaniem okołooperacyjnych zawałów mięśnia sercowego (ryc. 1).
W ACAS, w którym uczestniczą pacjenci z bezobjawowym zwężeniem tętnic szyjnych, wynoszącym ponad 60 procent średnicy światła, odsetek udaru okołooperacyjnego i zgonu w ciągu 30 dni u pacjentów poddanych endarterektomii (2,3 procent) był podobny do rocznego wskaźnika udaru po stronie bocznej w grupie, która otrzymała leczenie medyczne (2,2 procent) .3 Pacjenci z bezobjawowym zwężeniem tętnic szyjnych w badaniu SAPPHIRE mieli ciężkie zwężenie (80 procent do 99 procent średnicy światła), które przenosi 5-6 procent rocznego ryzyka udaru mózgu. Częstość zgonów lub udarów po 30 dniach u pacjentów z bezobjawowym zwężeniem tętnic szyjnych, którzy otrzymali stent tętnic szyjnych i u których wykonano endarterektomię (odpowiednio 5,4% i 4,6%) była podobna. rocznego ryzyka udaru u tych pacjentów, którzy otrzymali leczenie medyczne Te zwiększone wskaźniki zdarzeń okołooponowych mogą być akceptowalne u takich pacjentów, ponieważ ich roczne ryzyko udaru jest wyższe niż u pacjentów z umiarkowanym zwężeniem.
Próba została zakończona wcześniej, ponieważ ustalono rekrutację pacjentów spowolnionych po nierandomizowanych rejestrach stentów. Chociaż moc statystyczna naszego badania mogła zostać zwiększona przy użyciu większej próbki, nasze stwierdzenie nie gorszej jakości stentowania w porównaniu z zabiegiem operacyjnym spełniło zamierzony cel pierwotnej analizy. Większa próba mogła dostarczyć więcej wsparcia dla wtórnego odkrycia wyższości stentowania.
Głównym odkryciem naszego randomizowanego badania jest to, że stentowanie tętnic szyjnych za pomocą urządzenia chroniącego przed zatorem nie jest gorsze od endarterektomii tętnicy szyjnej w zapobieganiu udarowi, śmierci lub zawałowi mięśnia sercowego u pacjentów, u których zabieg chirurgiczny stwarza zwiększone ryzyko. W analizie wtórnej skumulowana częstość występowania udaru, zgonu i zawału serca, a także skumulowana częstość występowania porażenia nerwu czaszkowego i rewaskularyzacji oraz długości pobytu w szpitalu były niższe u pacjentów, którzy otrzymali stent niż u tych, którzy przeszedł operację. Wyniki naszego badania nie mogą być generalizowane dla pacjentów o niskim ryzyku chirurgicznym i trwają badania mające na celu ocenę stosowności stentowania u takich pacjentów.
[podobne: emg kielce, pompa krążeniowa, specjalizacje lekarskie warszawa ]
[hasła pokrewne: kaki kalorie, olx międzyrzec podlaski, kalarepa kalorie ]