Przewlekłe zakrzepowo-zatorowe nadciśnienie płucne

Pengo i in. (Wydanie z 27 maja) wskazują na występowanie przewlekłego zakrzepowo-zatorowego nadciśnienia płucnego (CTPH) wynoszącego około 3% (zdiagnozowano u 7 z 223 pacjentów) po pierwszym epizodzie zatorowości płucnej. Uważamy, że kryteria angiograficzne stosowane przez autorów do zdiagnozowania CTPH mogą zaniżać rzeczywistą częstość występowania CTPH po zatorowości płucnej. Ponieważ Pengo i in. koncentrując się na CTPH o dużych naczyniach, mogliby przeoczyć przypadki CTPH, które były spowodowane przez drobnokomórkową przewlekłą chorobę zakrzepowo-zatorową. W naszej instytucji 15 procent przypadków CTPH ma drugorzędne znaczenie w przypadku przewlekłej zakrzepowo-zatorowej małego naczynia. Rozpoznanie CTPH może być dodatkowo komplikowane przez fakt, że bardzo często niezwykle trudno jest odróżnić CTPH od nowego epizodu ostrej zatorowości płucnej. Różnicowanie tych warunków może prowadzić do uprzedzeń. Systematyczne poszukiwanie rozwiązania pierwszego epizodu zatorowości płucnej za pomocą tomografii komputerowej lub scyntygrafii może pomóc w rozwiązaniu tego problemu.
José R. Pa.o-Pardo, MD
Carmen Fernández-Capitán, MD, Ph.D.
Dr n. Med. Francisco Arnalich
Hospital Universitario La Paz, 28046 Madryt, Hiszpania
[email protected] com
Odniesienie1. Pengo V, Lensing AWA, Prins MH, i in. Częstość występowania przewlekłego zakrzepowo-zatorowego nadciśnienia płucnego po zatorowości płucnej. N Engl J Med 2004; 350: 2257-2264
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
Odpowiedź
Autorzy odpowiadają: Pa.o-Pardo i in. sugerują, że mogliśmy przegapić CTPH z powodu izolowanej dystalnej niedrożności i mogliśmy zaklasyfikować CTPH jako nawracającą zatorowość płucną. Jesteśmy pewni, że nasza diagnostyczna praca pacjentów, u których wystąpiła duszność w trakcie obserwacji, wykryłaby również małe CTPH i zapobiegła błędnej klasyfikacji w miarę możliwości. Rzeczywiście, 2 z 18 pacjentów z CTPH (11,1 procent) miało małe CTPH. Spośród tych dwóch pacjentów nie można było leczyć chirurgicznie z powodu niedrożności w tym miejscu, a drugi był wśród siedmiu pacjentów, których stan utrzymywał się na poziomie II klasy stowarzyszenia New York Heart Association.
Niedoszacowanie częstości występowania CTPH z powodu błędnej klasyfikacji CTPH jako nawrotowej zatorowości płucnej jest mało prawdopodobne w naszym badaniu, ponieważ wszyscy pacjenci z nawrotową zatorowością płucną pozostali w obserwacji, a diagnoza CTPH byłaby rozważana, jeśli duszność przy wysiłku lub w spoczynku utrzymywał się u któregokolwiek z tych pacjentów. Jednakże mogliśmy przegapić pacjentów, którzy mieli niewiele objawów CTPH i tych, którzy byli bezobjawowi. Dlatego nasze oszacowanie częstości występowania CTPH po pierwszym epizodzie zatorowości płucnej powinno być rzeczywiście postrzegane jako dolny limit.
Anthonie WA Lensing, MD
Academic Medical Center, 1105 AZ Amsterdam, Holandia
[email protected] nl
Martin H. Prins, MD
Academic Hospital Maastricht, 6229 HX Maastricht, Holandia
Vittorio Pengo, MD
University Hospital Padua, 35128 Padwa, Włochy
(2)
[przypisy: profilaktyka przeciwzakrzepowa w ortopedii, zespół dravet, papkowaty stolec ]
[więcej w: olx zakopane, kalorie banan, inteligencja emocjonalna pdf ]