Rola niedokrwiennej niedomykalności zastawki mitralnej w patogenezie ostrego obrzęku płuc ad 5

Pacjent otrzymał ostry obrzęk płuc cztery dni przed badaniem wysiłkowym. Zaobserwowano duży wzrost niedomykalności mitralnej wywołanej wysiłkiem fizycznym. Tabela 2. Tabela 2. Indukowane przez wysiłek zmiany zmiennych echokardiograficznych hemodynamicznych i dopplerowskich. Ryc. 3. Ryc. 3. Korelacja między indukowanymi przez wysiłek zmianami w obszarze efektywnej powierzchni kręgu obrotowego i gradientem ciśnienia w strudze. Korelacja między zmiennymi była istotna (r = 0,4, P <0,001). Czerwone kółka wskazują pacjentów z obrzękiem płuc i pacjentów z otwartymi kręgami w grupie porównawczej, bez obrzęku płuc. Niektóre punkty danych w grupie porównawczej wskazują wartości dla więcej niż jednego pacjenta.
Podczas wysiłku objętość zwrotnicy i efektywna powierzchnia otworu wrotnego zmniejszały się (odpowiednio o 26 . 14 ml i 16 . 10 mm2) u wszystkich, z wyjątkiem jednego pacjenta z obrzękiem płucnym (Figura 2). Natomiast w grupie porównawczej zaobserwowano niewielkie zmiany wywołane wysiłkiem fizycznym. Występowały wysoce istotne różnice między grupami pod względem wielkości wywołanych wysiłkiem zmian objętości zwrotnej (P <0,001), powierzchni skutecznie wydostającego się niedomykalności (P <0,001), gradientu ciśnienia w splotce poprzecznej (P <0,001) i obszaru namiotu ( P = 0,001) (tabela 2). Różnice były również istotne dla zmian frakcji wyrzutowej (P = 0,002) i wskaźnika ruchów ściany lewej komory (P = 0,02). Zmiany wywołane wysiłkiem były podobne w obu grupach pod względem skurczowego ciśnienia tętniczego, częstości akcji serca oraz objętości końcowo-skurczowej lewej komory i końcowoskurczowej. Figura 3 pokazuje korelację między wywołanymi wysiłkiem zmianami w skutecznym obszarze kryzy zwrotnej i gradientem ciśnienia w splotce poprzecznej w obu grupach.
Tabela 3. Tabela 3. Wielowymiarowe predyktory niedawnego obrzęku płuc. W analizie wieloczynnikowej (tabela 3) wykorzystano model regresji logistycznej do zbadania ostrego obrzęku płuc jako zmienną zależną i stwierdzono, że wywołane wysiłkiem zmiany w obszarze efektywnej kryzy zwrotnicy, w gradiencie ciśnienia przezskórkowego, oraz w lewej komorze frakcja wyrzutowa była niezależnie związana z ostatnim ostrym obrzękiem płuc.
Dyskusja
Dane te pokazują, że pacjenci z dysfunkcją skurczową lewej komory z obrzękiem płuc wykazują duży wzrost niedokrwiennej niedomykalności zastawki mitralnej i nadciśnienia płucnego wywołanego wysiłkiem kilka dni po ostrym epizodzie. Funkcjonalna niedokrwienna niedomykalność mitralna występuje często u pacjentów z niewydolnością serca i niesie niekorzystne rokowanie.8 Występuje pomimo strukturalnie prawidłowej zastawki mitralnej w ustawianiu wiązania tasiemkowego spowodowanego pierścieniowym rozszerzeniem i przemieszczeniem mięśnia brodawkowatego oraz zmniejszonej siły zamykania zastawki mitralnej. spowodowane dysfunkcją lewej komory.9
Niedokrwienna niedomykalność mitralna jest zmianą dynamiczną, a jej nasilenie może się zmieniać w czasie. Dynamiczne zmiany mogą być mierzone ilościowo podczas ćwiczeń półsłuchich.7 Stopień niedomykalności mitralnej w spoczynku nie ma związku ze zmianami wywołanymi wysiłkiem.10 Duże wzrosty niedomykalności mitralnej wywołane wysiłkiem wskazują pacjentów z wysokim ryzykiem złego wyniku.
W niedomykalności niedomykalności mitralnej, skuteczny obszar niedomykalności z niedomykalności wynoszący 20 mm2 lub więcej jest uważany za ciężki i wiąże się z nadmierną śmiertelnością.8 Tylko 10 z 28 pacjentów (36 procent) w grupie ostrej płuca-obrzęk miało obszar kryzowy wynoszący 20 mm2 lub więcej
[więcej w: cienki kał, obrzęki opadowe, niedrożność dwunastnicy ]
[więcej w: kłykciny kończyste leczenie, kłykciny kończyste objawy, kminek właściwości ]