Rola niedokrwiennej niedomykalności zastawki mitralnej w patogenezie ostrego obrzęku płuc

Ostra niedomykalność mitralna może powodować obrzęk płuc, ale nie scharakteryzowano jeszcze patogenetycznej roli przewlekłej niedokrwiennej niedomykalności mitralnej, stanu dynamicznego. Metody
Badaliśmy prospektywnie 28 pacjentów (średnia [. SD] wieku, 65 . 11 lat) z ostrym obrzękiem płuc i dysfunkcją skurczową lewej komory oraz 46 pacjentów bez przebytego w wywiadzie tętnicy płucnej. Obie grupy zostały dopasowane pod kątem wszystkich podstawowych cech. Pacjenci byli poddani ilościowej echokardiografii dopplerowskiej podczas wysiłku. Wywołane wysiłkiem zmiany w objętości lewej komory, frakcji wyrzutowej, objętości niedomykalności zastawki mitralnej, skutecznym obszarze niedomykalności zastawki oraz gradientu ciśnienia w mięśniu trójdzielnym porównano u pacjentów z ostrym obrzękiem płuc i bez niego.
Wyniki
Obie grupy miały podobną kliniczną i wyjściową charakterystykę echokardiograficzną. Miały również podobne, wywołane wysiłkiem, zmiany częstości akcji serca, skurczowego ciśnienia krwi i objętości lewej komory. W analizie jednoczynnikowej pacjenci z niedawnym obrzękiem płuc mieli znacznie wyższy wzrost niż pacjenci bez obrzęku płuc w objętościach zwrotnicy mitralnej (26 . 14 ml w porównaniu z 5 . 14 ml, P <0,001), skuteczny obszar niedomykalności zastawki (16 . 10 mm2 w porównaniu z 2 . 9 mm2, P <0,001), a gradient ciśnienia przezstręskowego (29 . 10 mm Hg vs. 13 . 11 mm Hg, P <0,001). W analizie wieloczynnikowej zmiany wywołane wysiłkiem w obszarze efektywnej niedomykalności zastawki (P <0,001), w gradientu ciśnienia międzypoślizgowego (P = 0,001) oraz frakcji wyrzutowej lewej komory (P = 0,02) były niezależnie związane z historią niedawnego obrzęku płuc.
Wnioski
U pacjentów z dysfunkcją skurczową lewej komory ostry obrzęk płuc jest związany z dynamicznymi zmianami niedomykalności niedomykalności niedokrwiennej i wynikającym z tego wzrostem ciśnienia w naczyniach płucnych.
Wprowadzenie
Ostry kardiogenny obrzęk płuc jest dramatyczną i czasami nawracającą manifestacją niewydolności serca. Jego patogeneza nie jest w pełni zrozumiała. Dozwolone są ostre zespoły wieńcowe, tachyarytmia, zmiany zastawkowe, i zaostrzenie dysfunkcji rozkurczowej na nadciśnienie.2 Nierozpoznana niedomykalność mitralna może również przyczyniać się do tego zespołu.3 Ostra niedomykalność mitralna – na przykład rozerwanie ścięgien strzępiastych lub mięśni brodawkowatych – jest zwykle uważany za potencjalną przyczynę obrzęku płuc. Jednak u pacjentów z przewlekłą niedokrwienną niedomykalnością zastawki mitralnej obszar otworu zwrotnego może zmieniać się dynamicznie w odpowiedzi na warunki obciążenia, zmiany w pierścieniu mitralnym lub w wymiarze lewej komory, a dokładniej, w celu zwiększenia pętli ulotek i zmniejszonej siły zamykania zastawki mitralnej. .4,5 Pacjenci mogą mieć przemijające epizody o zwiększonej objętości zwrotnej, które prowadzą do zwiększenia ciśnienia w naczyniach płucnych, ostrej duszności i ortoponii. Dlatego ocena pacjentów w spoczynku nie może ujawnić pełnego wpływu niedomykalności niedomykalności mitralnej. Echokardiografia wysiłkowa zapewnia lepszą ocenę dynamicznych charakterystyk niedomykalności mitralnej.6 Kwantyfikacja funkcjonalnej niedomykalności mitralnej podczas wysiłku jest możliwa u pacjentów z niewydolnością serca
[podobne: układy buforowe krwi, wysiękowe zapalenie płuc, wysiękowe zapalenie opłucnej ]
[patrz też: jarmuż właściwości, jaskolcze ziele, jęczmień zielony opinie ]