Wielka zaraza: historia najniebezpieczniejszego roku w Londynie ad

Teoria ta legitymizowała modlitwę, kwarantannę ludzi i oczyszczanie środowiska. Jednak nostrumy były chętnie poszukiwane, a strach dawał nadzieję, co w wielu przypadkach było rozczarowaniem. W epilogu książki autorzy omawiają plagę w kategoriach współczesnej nauki. Jeśli chodzi o szeroko dyskutowaną kwestię, czy 17-wieczna plaga została wywołana przez Yersinia pestis, czynnik współczesnej zarazy przenoszony przez pchły szczurze i wszy, autorzy ostrożnie podchodzą do twierdzenia, ale czekają na ostateczne testy DNA miazga zębów ofiar dżumy z 1600 roku i wcześniej. W tej książce jest wiele innych rzeczy, w tym narracja, która jest ustrukturyzowana przez żywe opisy demograficzne i geograficzne łączące śmierć i miejsca oraz mistrzowskie wyjaśnienie bliskiego, ale nie kompletnego, pęknięcia londyńskiej gospodarki. Przede wszystkim historie pojedynczych ludzi stojących w obliczu terroru nieznanego sprawiają, że jest to wyjątkowa i bardzo ludzka historia Wielkiej Plagi. Autorzy wciągają nas w życie londyńczyków, którzy graficznie pokazują, jak zaraza dotknęła i zmieniła życie mieszkańców. Pod koniec tego niezwykle czytelnego, ożywionego i pouczającego opisu, na którym opiera się olbrzymie historyczne stypendium, które jest lekko zużyte, możemy sobie wyobrazić, co by się stało, gdyby podobna katastrofa znów uderzyła. Natura ludzka jest względnie niezmienna. Reakcje na coś podobnego do zarazy, gdy medycyna pozostanie bezradna, a cmentarz będzie zalewany, będzie, jak podejrzewam, taki sam przez cały czas.
Andrew Wear, Ph.D.
Wellcome Trust Center for the History of Medicine w University College, Londyn, Londyn NW1 1AD, Wielka Brytania

[hasła pokrewne: onkogeny, cienki kał, emg kielce ]
[przypisy: jarmuż właściwości, jaskolcze ziele, jęczmień zielony opinie ]