Wzorce wzrostu i ryzyko raka piersi u kobiet ad 5

W poprzednim badaniu z udziałem kobiet z tej samej populacji, ale bez informacji o późniejszym wzroście, stwierdziliśmy również znaczące powiązanie24. W niniejszym badaniu stwierdziliśmy, że związek raka piersi z masą urodzeniową jest niezależny od wpływu kolejnych wzorców wzrostu oraz termin dojrzewania na ryzyko raka piersi. W czterech badaniach zbadano związek między wzrostem pokwitania a ryzykiem wystąpienia raka piersi w kohortach, w których uzyskano rzeczywiste pomiary masy i wzrostu, chociaż na znacznie mniejszą skalę niż w naszym badaniu.15,16,25,26 W porozumieniu z tymi badania, stwierdziliśmy, że BMI w wieku 8, 10, 12 i 14 lat jest odwrotnie proporcjonalny do ryzyka raka piersi. Użyliśmy wzrostu w wieku 14 lat, który służy jako dobry wskaźnik dla wzrostu dorosłych, 27, aby potwierdzić ustalenie bezpośredniego związku pomiędzy wzrostem dorosłego a ryzykiem raka piersi. Nasze stwierdzenie 11-procentowego wzrostu ryzyka na każde 5 cm wzrostu było podobne do wyników bardzo dużego badania osób dorosłych.2 Nasze dane pozwoliły nam zbadać, czy wpływ ostatecznej wysokości został zmodyfikowany przez wzorzec wzrostu. Wzrost w wieku 8 lat i wzrost wysokości w okresie dojrzewania były związane z rakiem piersi, ale ten drugi był silniejszy, co sugeruje, że dojrzewanie płciowe ma szczególny wpływ na ryzyko raka piersi. Natomiast analizy BMI nie wykazały żadnego przedziału czasowego, w którym zmiany w BMI miały szczególne znaczenie.
Odkryliśmy liniową tendencję między niższym wiekiem w szczycie wzrostu i zwiększonym ryzykiem raka piersi, który był niezależny od innych środków. Wysokość dorosłego człowieka jest słabo powiązana z wiekiem w szczytowym okresie wzrostu i wieku w okresie menarche i możliwe jest, że różne czynniki kontrolują te zmienne. Wiek w szczycie wzrostu prawdopodobnie odzwierciedla początek dojrzewania. Norweskie badanie wykazało, że ryzyko raka piersi wzrosło o 4 procent na każdy rok, w którym zmniejszył się wiek w okresie menarche28. Stwierdziliśmy również, że wiek w okresie menarche wiązał się z ryzykiem raka piersi, ale nie wtedy, gdy wiek w szczytowym analiza. W związku z powyższym wcześniejsze ustalenia mogą wskazywać, że wiek w okresie menarche jest wskaźnikiem wieku w szczytowym okresie wzrostu lub oba odzwierciedlają znaczenie wieku na początku dojrzewania. Kolejnym wskazaniem na znaczenie dojrzewania było nasze stwierdzenie, że wzrost wysokości pomiędzy 8 a 14 rokiem życia wiąże się z większym ryzykiem raka piersi niż wzrost wysokości, który narosł do 8 roku życia.
Nie dysponowaliśmy informacjami na temat statusu kobiet w odniesieniu do wywiadu rodzinnego na temat raka piersi, historii łagodnej choroby sutka i terapii hormonozastępczej. Chociaż czynniki te mają wpływ na ryzyko wystąpienia raka piersi, jest mało prawdopodobne, aby różniły się one w zależności od wzrostu i masy ciała w dzieciństwie i jako takie nie wprowadzają w błąd naszych szacunków. Kolejnym ograniczeniem naszych badań była niezdolność do analizy masy ciała i BMI. Tak więc, podczas gdy wysokość dorastania jest ściśle skorelowana z wysokością dorosłego i dlatego jest dobrze wyjaśniona w tym badaniu, waga ma słabszą korelację. W dużej populacji brytyjskiej kohorty, wzrost w wieku 16 lat miał korelację 0,92 z wysokością w wieku 33 lat, w porównaniu z korelacją z wagą 0,63.27
Aby zilustrować ilościowy udział czynników wzrostu w ogólnym ryzyku zachorowania na raka piersi, obliczyliśmy także ryzyko populacyjne przypisane do populacji przy założeniu związku przyczynowo-skutkowego
[hasła pokrewne: stolec owczy, komórki oksyfilne, końcowa część jelita grubego ]
[więcej w: kłykciny kończyste leczenie, kłykciny kończyste objawy, kminek właściwości ]