Bevacizumab w raku jelita grubego

Randomizowane badanie zgłoszone przez Hurwitz i współpracowników (wydanie 3 czerwca) nie pozwoliło na przejście pacjentów z progresją choroby w grupie, która otrzymała placebo do leczenia bewacizumabem. Chociaż strategia ta może zwiększyć prawdopodobieństwo wykrycia różnicy w przeżyciu między badanymi grupami, z natury nieetyczne jest uniemożliwienie dostępu do badanego leku na postęp choroby u pacjentów w grupie placebo. Brak crossovera również nie symuluje powszechnego występowania crossover w praktyce onkologii medycznej.
Guru Sonpavde, MD
Baylor College of Medicine, Houston, TX 77030
[email protected] tmc.edu
Odniesienie1. Hurwitz H, Fehrenbacher L, Novotny W, i in. Bevacizumab z irynotekanem, fluorouracylem i leukoworyną do przerzutowego raka jelita grubego. N Engl J Med 2004; 350: 2335-2342
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
Biorąc pod uwagę słaby wynik przerzutowego raka jelita grubego, wyniki przedstawione przez Hurwitz i in. Wydaje się imponujące, ponieważ szansa przeżycia wynosiła 50% po 20,3 miesiącach, jeśli bewacizumab dodano do irinotekanu, fluorouracylu i leukoworyny (IFL), w porównaniu z 38-procentową szansą na przeżycie z samym IFL. Aby jeden dodatkowy pacjent mógł przeżyć 20.3 miesiąca obserwacji, ośmiu pacjentów powinno być leczonych bevacizumabem plus IFL, a nie samym IFL. Podobny wynik podano dla przeżycia bez progresji.
Pacjenci z objawami progresji choroby otrzymali drugą linię leczenia. Jednak autorzy nie zgłosili, ile osób w każdej grupie wymagało tego, a także nie dostosowali się do niego statystycznie. Była to wspólna polityka, a zasada zamiaru traktowania nie ma tu zastosowania. Ponadto, autorzy zgłaszają więcej zdarzeń niepożądanych w grupie bevacizumab-plus-IFL, bez zgłaszania, w jaki sposób pacjenci je postrzegali – na przykład w odniesieniu do lat życia skorygowanych o jakość 1, chociaż jakość życia była drugorzędną miarą wyniku. Na koniec wydaje się, że warto przeprowadzić analizę kosztów i użyteczności zagnieżdżoną w podwójnie ślepej, randomizowanej, kontrolowanej próbie.
Waseem Sharieff, MD
University of Toronto, Toronto, ON M5G 1X8, Kanada
doc. [email protected] ca
Odniesienie1. Meltzer MI. Wprowadzenie do ekonomiki zdrowia dla lekarzy. Lancet 2001; 358: 993-998
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
Odpowiedź
Autorzy odpowiadają: zakaz krzyżowania się może być kontrowersyjny w niektórych sytuacjach, ale uważamy, że obawy etyczne dr Sonpavde nie mają zastosowania do naszych badań i mogą wprowadzać w błąd. Chociaż korzyści z przeżycia związane z dodaniem bewacizumabu do chemioterapii IFL są satysfakcjonującym postępem u pacjentów z przerzutowym rakiem okrężnicy i odbytu, ten wynik nie był znany, gdy rozpoczęto nasze badanie. Terapie raka, które wydają się obiecujące we wczesnych badaniach pilotażowych lub w fazie 2 często nie przynoszą korzyści, gdy rygorystycznie testowane są w badaniach III fazy. Nawet użyteczne zabiegi mogą mieć wartość tylko w ograniczonych warunkach.3,4 Zapewniając dowody wysokiej jakości w praktyce medycznej, dobrze przeprowadzone badania fazy III służą indywidualnym pacjentom badania i społeczeństwu poprzez zminimalizowanie liczby osób biorących udział w badaniu i ogólnych pacjentów, którzy są narażeni na leczenie, które może wiązać się z dodatkowymi kosztami, niedogodnościami i toksycznością bez zapewniania korzyści.
Nasze badanie wymagało świadomej zgody, było zgodne z lokalnymi i federalnymi wymogami etycznymi i prawnymi oraz było monitorowane przez niezależną radę monitorującą bezpieczeństwo danych, z zaprzestaniem stosowania zasad dotyczących zarówno skuteczności, jak i toksyczności Po uzyskaniu danych wykazujących korzyść w zakresie przeżycia, ośrodki badawcze zostały powiadomione o wynikach, a lekarze leczący otrzymali możliwość zaoferowania pacjentom losowo przydzielonym do grupy kontrolnej dostępu do bewacizumabu. Wartość bewacizumabu w drugiej lub trzeciej linii dla raka jelita grubego nie jest znana.
W odpowiedzi na pytanie dr Sharieff, odsetek pacjentów otrzymujących jakąkolwiek terapię drugiej linii został opisany w naszym artykule (około 50 procent), podobnie jak odsetek pacjentów otrzymujących oksaliplatynę drugiej linii (około 25 procent). Formalne dane dotyczące jakości życia i analizy farmakoekonomiczne dla naszego badania nie mogły zostać przedstawione w naszym pierwotnym manuskrypcie z powodu ograniczeń miejsca. Biorąc pod uwagę poprawę wszystkich miar klinicznej korzyści, którą obserwowano również we wszystkich podgrupach klinicznych, dodanie bewacizumabu do chemioterapii pierwszego rzutu byłoby prawdopodobnie dopuszczalne u większości pacjentów, u których wskazana jest ta terapia.
Herbert I. Hurwitz, MD
Duke University Medical Center, Durham, NC 27710
[email protected] duke.edu
William Novotny, MD
Genentech, South San Francisco, CA 94080
Fairooz Kabbinavar, MD
University of California w Los Angeles, Los Angeles, Kalifornia 90095-1361 dla zespołu badawczego Bevacizumab

4 Referencje1. Hurwitz H, Fehrenbacher L, Novotny W, i in. Bevacizumab z irynotekanem, fluorouracylem i leukoworyną do przerzutowego raka jelita grubego. N Engl J Med 2004; 350: 2335-2342
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Fogarty M. Uczenie się od niepowodzeń w angiogenezie. Scientist 2002; 16: 33-33
Sieć ScienceGoogle Scholar
3. Saltz LB, Niedźwiecki D, Hollis D, et al. Irinotekan plus fluorouracyl / leukoworyna (IFL) w porównaniu z samym fluorouracylem / leukoworyną (FL) w stadium III raka okrężnicy (badanie międzygrupowe CALGB C89803). Proc Proc Am Soc Clin Oncol 2004; 22: 246-246 streszczenie.
Google Scholar
4. Shepherd FA, Pereira J, Ciuleanu TE, i in. Randomizowane, kontrolowane placebo badanie erlotynibu u pacjentów z zaawansowanym niedrobnokomórkowym rakiem płuc (NSCLC) po niepowodzeniu chemioterapii pierwszego rzutu lub drugiej linii: próba National Cancer Institute of Canada Clinical Trials Group (NCIC CTG). Prog Proc Am Soc Clin Oncol 2004; 22: Suppl: 18-18 streszczenie.
Google Scholar
(11)
[więcej w: kalikreina, mikroangiopatia zakrzepowa, niedodma płuc leczenie ]
[patrz też: osp opalenica, jagody goji opinie, jak szybko obniżyć ciśnienie ]