CD44 jako receptor kolonizacji gardła przez Streptococcus grupy A.

Gardło jest głównym rezerwuarem dla szczepów Streptococcus grupy A (GAS) związanych zarówno z zapaleniem gardła (paciorkowcem z bólem gardła), jak iz inwazyjnym lub. Mizdrowym jedzeniem. infekcje tkanek miękkich. Zgłaszamy teraz CD44, białko wiążące kwas hialuronowy, które pośredniczy w komórkach ludzkich komórek. i interakcje wewnątrzkomórkowe z macierzą komórkową, funkcjonują jako receptor dla kolonizacji gardła in vitro przez GAS. Stwierdziliśmy, że wiązanie GAS z mysimi nabłonkowymi keratynocytami było mediowane przez wiązanie otoczkowego polisacharydu kwasu hialuronowego z GAS do CD44. W badaniach transgenicznych myszy z selektywnym defektem w nabłonkowej ekspresji CD44, przyleganie GAS do keratynocytów pozbawionych CD44 in vitro było zmniejszone w porównaniu z adherencją do keratynocytów wyrażających normalne poziomy CD44. Po inokulacji donosowej GAS skolonizował jamę ustną myszy typu dzikiego, ale nie zdołał skolonizować myszy transgenicznych z niedoborem ekspresji CD44. Kolonizacja GAS myszy typu dzikiego może być zablokowana przez jednoczesne podawanie mAb do CD44 lub przez wstępne traktowanie zwierząt egzogennym kwasem hialuronowym. Wyniki te dostarczają dowodów na to, że CD44 służy jako receptor do kolonizacji przez GAS gardła i wspierają potencjalną skuteczność zakłócenia interakcji między kapsułką kwasu hialuronowego GAS a CD44 jako nowym podejściem do zapobiegania zakażeniu gardła. Wprowadzenie Streptococcus pyogenes lub Streptococcus grupy A powodują miliony zakażeń każdego roku na całym świecie, w tym paciorkowcowe zapalenie gardła, jedną z najczęstszych infekcji bakteryjnych w dzieciństwie, infekcje skóry i tkanek miękkich oraz zespół poinfekcyjny ostrej gorączki reumatycznej, poważne przyczyną nabytych chorób serca w krajach rozwijających się. Ponadto badania epidemiologiczne udokumentowały niedawne odrodzenie się inwazyjnych zespołów infekcji GAS, takich jak martwicze zapalenie powięzi, bakteriemia i zespół wstrząsu toksycznego wywołanego streptokokami (1. 4). Kolonizacja gardła przez GAS może prowadzić nie tylko do objawowego bólu gardła, ale także jest niezmiennym czynnikiem poprzedzającym ostrą gorączkę reumatyczną (5). Gardło wydaje się również służyć jako rezerwuar dla izolatów, które powodują inwazyjne infekcje, ponieważ szczepy GAS izolowane od pacjentów z chorobą inwazyjną można odzyskać z kultur gardła bliskich kontaktów (6, 7). Kilka struktur powierzchniowych GAS, w tym kwas lipotejchojowy, białko M, białka wiążące fibronektynę i polisacharyd otoczkowy GAS, zaangażowano w przyleganie bakterii do komórek nabłonka in vitro (przegląd w pozycji 8). Rola niektórych z tych potencjalnych adhezyn może być jednak ograniczona na kilka sposobów. Białko M, na przykład, występuje w ponad 100 różnych serotypach, a stopień, w jakim białko M przyczynia się do przylegania, może zależeć od serotypu lub szczepu (9. 11). Białka wiążące się z fibronektyną mogą pośredniczyć w przyłączaniu się do integryn w komórkach nabłonka, ale ulegają ekspresji tylko w niektórych szczepach GAS (12). Ponadto można zapobiegać oddziaływaniu białka M i być może innych potencjalnych adhezyn z ich receptorami na komórkach nabłonka poprzez efekt maskowania polisacharydu otoczkowego (10, 13). Natomiast polisacharyd otoczkowy GAS ma niezmienną strukturę i jest wysoce konserwatywny wśród izolatów GAS (14, 15). Eksperymentalne badania infekcyjne na myszach wykazały, że zmutowane szczepy GAS z niedoborem polisacharydu otoczkowego nie wywołują infekcji po inokulacji donosowej (16, 17). Ponieważ polisacharyd otoczkowy tworzy najbardziej zewnętrzną warstwę na powierzchni bakterii, prawdopodobnie będzie ważny w interakcjach adhezyjnych między komórką bakteryjną a nabłonkiem gardła. Polisacharyd otoczkowy GAS składa się z kwasu hialuronowego, polisacharydu o wysokiej masie cząsteczkowej, który jest strukturalnie identyczny z materiałem znajdującym się na powierzchni komórek ssaków oraz jako składnik macierzy pozakomórkowej i tkanki łącznej (18)
[przypisy: kiełki słonecznika, kardiowersja elektryczna, osp opalenica ]