Chłoniak układu nerwowego

W ciągu ostatnich dwóch dekad wskaźnik diagnozy pierwotnego chłoniaka centralnego układu nerwowego zwiększył się ponad dwukrotnie. Mimo to, że prawie 3 procent guzów mózgu to pierwotne chłoniaki ośrodkowego układu nerwowego, różne nielecznicze metody leczenia tej choroby pozostają nieznanym obszarem dla wielu neurologów, onkologów medycznych, a nawet specjalistów od chłoniaków. Zarządzanie chorobą drastycznie się zmieniło, a coraz większa liczba pacjentów ma teraz szansę na wyleczenie. Mimo to jest to trudna choroba, którą można leczyć z powodzeniem. Powikłania leczenia mogą być katastrofalne, zarówno w perspektywie krótkoterminowej, jak i długoterminowej. Ta książka, pierwsza poświęcona głównie chorobie, stanowi kompleksowe źródło do badania cech klinicznych, aspektów diagnostycznych i podejść do leczenia chłoniaków. Chociaż głównym tematem książki jest pierwotny chłoniak z ośrodkowego układu nerwowego, kilku autorów, którzy przyczynili się do tego, również dostarcza wysokiej jakości rozdziały dotyczące neurologicznych objawów chłoniaka nieziarniczego, choroby Hodgkina i zaburzeń komórek plazmatycznych oraz neurologicznych powikłań leczenia chłoniaka. Postępy w obrazowaniu i biopsji stereotaktycznej pozwalają na szybką i dokładną diagnozę i ocenę pierwotnego chłoniaka z centralnego układu nerwowego. Odradza się próbę terapeutyczną ze sterydami, a co nie jest prawdą w przypadku większości innych guzów mózgu, resekcja chirurgiczna przynosi efekt przeciwny do zamierzonego. Sama radioterapia, ostoja dawnego leczenia, przyniosła radykalną poprawę, ale nawrót zwykle występował zaledwie w ciągu kilku miesięcy. Nawet standardowe leczenie chemioterapią opartą na doksorubicynie nie zapewniło wyleczenia. Przełom nastąpił po wprowadzeniu wysokodawkowych schematów opartych na metotreksacie, a następnie radioterapii całego mózgu. Ta kombinacja potroiła poprzedni medianę czasu przeżycia osiągniętego jedynie przez napromienianie, a niektóre badania wskazują, że prawie jedna czwarta pacjentów z tą chorobą przeżyła ponad pięć lat. Jednak optymalne podejście do leczenia pierwotnego chłoniaka ośrodkowego układu nerwowego wciąż ewoluuje, a ważne elementy terapii pozostają kontrowersyjne. Rozdział poświęcony leczeniu powinien dostarczyć więcej szczegółowych informacji na temat schematów i porównań wyników oraz proponowanych wskazówek i wskazówek znanych ekspertom w celu wsparcia praktykujących onkologów.
Najbardziej kontrowersyjnym aspektem leczenia jest rola radioterapii całego mózgu po chemioterapii opartej na metotreksacie. Dodanie radioterapii zwiększa ryzyko wystąpienia niszczących powikłań neurologicznych (głównie u starszych pacjentów), które pojawiają się, nawet jeśli choroba jest w stanie remisji. Jednak bez radioterapii wskaźnik nawrotów jest wysoki. Książka mogła skorzystać z wkładu onkologa promieniującego w omawianie wyboru pól i technik dawkowania w różnych sytuacjach klinicznych.
W trakcie diagnozy, leczenia i obserwacji pacjent będzie postrzegany przez praktyków w wielu specjalnościach – internistyce, neuroradiologii, neurochirurgii, patologii, neurologii ogólnej, neuro-onkologii lub onkologii medycznej, onkologii promieniowania, okulistyce i ewentualnie psychiatria i rehabilitacja. Wielu ekspertów praktykujących poza kilkoma głównymi ośrodkami onkologicznymi ma jedynie ograniczone doświadczenie w tej chorobie Ta książka – aktualna, zwięzła i wyraźnie napisana – zapewnia przegląd choroby, która jest bardziej dogłębna niż ta znaleziona nawet w podręcznikach o subspecjalizmie.
Joachim Yahalom, MD
Memorial Sloan-Kettering Cancer Center, Nowy Jork, NY 10021
[email protected] org
[przypisy: specjalizacje lekarskie warszawa, obrzęki opadowe, wysiękowe zapalenie płuc ]
[patrz też: osp opalenica, jagody goji opinie, jak szybko obniżyć ciśnienie ]