Embrionalne badania komórek macierzystych

Rozczarowujące jest to, że Daley zmienił swoje stanowisko w sprawie embrionalnych komórek macierzystych, aby wydać oświadczenie polityczne. W swoim artykule na temat Perspektywy (wydanie 12 sierpnia) nie wspomina o użyteczności dorosłych komórek macierzystych, pomimo jego wcześniejszego entuzjazmu do ich stosowania. Wcześniej w tym roku Daley współautował artykuł2, w którym on i jego współpracownicy stwierdzili, że neurologiczne komórki macierzyste mają wyraźną przewagę nad tkanką płodową ze względu na ich większą zdolność do obchodzenia ograniczeń bariery krew-mózg i integracji w całym ośrodkowym układzie nerwowym . Ponadto, choroba określonego układu narządów jest prawdopodobnie najskuteczniej leczona komórkami macierzystymi z narządu – na przykład dla CNS [centralnego układu nerwowego], nerwowa komórka macierzysta.
Podstawowym argumentem za stosowaniem embrionalnych komórek macierzystych jest ich większa plastyczność. W związku z tym interesujące jest to, że w artykule z 2002 roku, 3 dr Daley napisał: Sukces transferu jądrowego w przeprogramowaniu zróżnicowanego stanu sugeruje, że inżynieria komórkowa może rzeczywiście nadawać dorosłym komórkom somatycznym pluripotencję embrionalnych komórek macierzystych i działać postępuje w oparciu o sprytne strategie, aby to osiągnąć.
Co się stało.
John A. Petros, MD
Emory University, Atlanta, GA 30322
[email protected] edu
3 Referencje1. Daley GQ. Utracone możliwości w badaniach nad embrionalnymi komórkami macierzystymi. N Engl J Med 2004; 351: 627-628
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Snyder EY, Daley GQ, Goodell M. Podsumowanie i planowanie na następną dekadę: realistyczne perspektywy terapii komórkami macierzystymi układu nerwowego. J Neurosci Res 2004; 76: 157-168
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
3. Daley GQ. Perspektywy terapii komórkami macierzystymi: mity i leki. Curr Opin Genet Dev 2002; 12: 607-613
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
Kiedy badania nad komórkami macierzystymi zaczną przynosić zastosowania kliniczne, Stany Zjednoczone, będące wiodącym eksporterem technologii, staną się importerem. Wynik może być trzecim krajem dla tego kraju. Obecne ograniczenia badań nad komórkami macierzystymi w tym kraju stanowią potencjalną katastrofę i należy je natychmiast znieść.
Richard F. Grunt, MD
2100 Walnut St., Filadelfia, PA 19103
To przygnębiające widzieć, że Daley przypisuje etycznym rozważaniom stracone szanse . Jego linia rozumowania rozprasza czytelników od głównych problemów, przed którymi stoją politycy w tej debacie krajowej: Jaka jest definicja żywej istoty ludzkiej. Czy ludzie są definiowani w momencie, w którym powstaje unikalna nić DNA przez połączenie materiału genetycznego z plemnika i komórki jajowej. Biologowie rozwojowi i sami badacze nie potrafią odpowiedzieć na te pytania. Tak więc, aby podejmować świadome decyzje na szczeblu krajowym, politycy poszukują nie tylko punktu widzenia naukowców, ale także filozofów, etyków, prawników, przywódców religijnych i zwykłych obywateli.
Zgadzam się z Daley, że może istnieć natychmiastowe i przekonujące medyczne uzasadnienie dla badań nad komórkami macierzystymi. Jednak Daley nie dostrzega, że naukowe rozważania nigdy nie powinny trwać przy etycznych rozważaniach społeczeństwa.
Jurek G Grabowski, MPH
Johns Hopkins University School of Medicine, Baltimore, MD 21205
[email protected] edu
Odpowiedź
Dr Daley odpowiada: Ludzkie embrionalne komórki macierzyste zapewniają wyjątkowe możliwości dla nauki i medycyny, umożliwiając naukowcom badanie podstawowych mechanizmów rozwoju człowieka i klinicystów w celu sformułowania terapii komórkowych. W moim artykule na temat Perspektywy przedstawiam konkretne kierunki naukowe ułatwione przez nowe linie ludzkich zarodkowych komórek macierzystych, których rząd federalny nie popiera, aby zilustrować, w jaki sposób obecna polityka hamuje postęp w biomedycynie.
Ciekawe, że dr. Petros sugeruje, że zmieniłem swoją pozycję w zakresie popierania badań nad embrionalnymi komórkami macierzystymi w celu sformułowania oświadczenia politycznego , biorąc pod uwagę mój wcześniejszy entuzjazm w odniesieniu do stosowania dorosłych (somatycznych) komórek macierzystych. W licznych publicznych wykładach i artykułach naukowych konsekwentnie wyrażałem przekonanie, że podstawowa wiedza i ratujące życie komórki oparte na terapii pojawią się w badaniach nad embrionalnymi i dorosłymi komórkami macierzystymi i że żadna z nich nie powinna zostać wykluczona na korzyść drugiej. W moim własnym laboratorium prowadzę aktywne programy badawcze na obu klasach komórek macierzystych.
Dr Petros ma rację, podkreślając moją nadzieję, że pewnego dnia nauczymy się przeprogramowywać komórki somatyczne bezpośrednio metodami mniej uciążliwymi niż przenoszenie jądrowe, aby nadać dorosłym komórkom somatycznym pluripotencję embrionalnych komórek macierzystych . Chociaż obiecujące, takie spekulacyjne badania nad inżynierią komórkową nie eliminują potrzeby szerszego dostępu do nowych ludzkich embrionalnych komórek macierzystych. Dorosłe komórki macierzyste nie są równoważne embrionalnym komórkom macierzystym i nie mogą zaspokoić wszystkich potrzeb naukowych i medycznych. Dr Petros zdecydował się nie podkreślać poniższego stwierdzenia z tej samej recenzji, którą cytuje: Biologiczny fakt, że niektóre dorosłe tkanki nie mają komórek macierzystych, wzmocnił argument, że wymiana komórek w przypadku niektórych zaburzeń musi dotknąć źródła w zarodku, lub alternatywnie ze zróżnicowanych produktów linii komórkowych ES [zarodkowych łodyg]. 1
Dr Grunt słusznie ostrzega nas, że ograniczenia w badaniach nad komórkami macierzystymi mogą mieć mrożący wpływ na postęp naukowy i postawić naukowców w Stanach Zjednoczonych – i być może również pacjentów w tym kraju – w gorszej sytuacji.
Zamiast rozpraszać czytelników debaty etycznej, jak sugeruje pan Grabowski, staram się w moim artykule dostarczyć ustawodawcom, lekarzom, naukowcom zajmującym się biomedycyną i społeczeństwu wiarygodne informacje o brakujących możliwościach naukowych w ramach obecnej polityki rządu, tak aby wszystkie mogły ćwiczyć etyczną i pragmatyczną ocenę priorytetów medycznych w naszym pluralistycznym społeczeństwie.
George Q. Daley, MD, Ph.D.
Szpital Dziecięcy w Bostonie, MA 02115
george. [email protected] harvard.edu
Odniesienie1. Daley GQ. Perspektywy terapii komórkami macierzystymi: mity i leki. Curr Opin Genet Dev 2002; 12: 607-613
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
Powołanie się na artykuł (1)
[przypisy: onkogeny, komórki oksyfilne, pompa krążeniowa ]
[hasła pokrewne: kaki kalorie, olx międzyrzec podlaski, kalarepa kalorie ]