Kontrolowanie kosztów opieki zdrowotnej

Co roku, bez wątpienia, wzrastają wydatki na usługi objęte prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym. Czasami wydatki na opiekę zdrowotną rosną powoli, tak jak miało to miejsce w połowie lat 90. w czasie boomu zarządzanej opieki. Ale coraz częściej rośnie ona gwałtownie, tak jak obecnie – częściowo z powodu załamania w zarządzaniu. Kandydaci na prezydenta nie chcą wybiegać poza frazesy dotyczące kosztów, ponieważ grozi im oskarżenie o zabieranie rzeczy ludziom. Zarówno prezydent George W. Bush, jak i senator John F. Kerry przedstawili propozycje mające na celu złagodzenie obaw wyborców co do przystępności opieki zdrowotnej, ale żadna z propozycji, która została opracowana do września, nie dotyczy kluczowych kwestii związanych z kontrolą wzrost kosztów opieki zdrowotnej.
Postać. Postać. Roczne zmiany procentowe na mieszkańca w wydatkach na opiekę zdrowotną oraz w średnich godzinowych płacach dla pracowników we wszystkich branżach, 2000-2003. Dane pochodzą ze Strunk i Ginsburg.1
W latach 1999-2003 wydatki na głowę mieszkańca na usługi objęte prywatnymi ubezpieczeniami zdrowotnymi wzrosły o 39 proc. Biorąc pod uwagę, że średnie godzinne zarobki pracowników w USA wzrosły tylko o 14 proc. W tym okresie (zob. Wykres), przystępność cenowa jest wysoka i rośnie W przeciwieństwie do zwiększonych wydatków na większość innych towarów i usług, co często inspiruje do uznania naszej gospodarki za możliwość szybkiej zmiany zasobów na nowe produkty i usługi, których oczekują konsumenci, gwałtownie rosnące wydatki na opiekę zdrowotną są często postrzegane negatywnie – prawie jak siła natura leżąca poza kontrolą konsumentów. Prostym wytłumaczeniem szybko rosnących kosztów opieki zdrowotnej jest to, że ludzie są coraz bardziej ostrożni, a wiele z nich wiąże się z nowymi technologiami medycznymi. Jednak wielu ekspertów ma wątpliwości co do wartości niektórych świadczeń w stosunku do ich kosztów. A gdy koszty opieki zdrowotnej rosną znacznie szybciej niż dochody, wiele osób – szczególnie tych o niskich dochodach – nie może już sobie pozwolić na ubezpieczenie.
W długim okresie nowa technologia medyczna była dominującym czynnikiem wzrostu kosztów opieki zdrowotnej i składek ubezpieczeniowych. Nowa technologia obejmuje nie tylko nowe procedury diagnostyczne i zabiegi, które są bardziej kosztowne niż starsze, ale także niektóre, które kosztują mniej na jednostkę, ale są bardziej skuteczne lub powodują mniejszy dyskomfort u pacjentów – cechy, które stymulują znacznie wyższe wskaźniki używania. Dodatkowe zastosowania ustalonych technologii (na przykład rezonans magnetyczny) mogą być jeszcze ważniejsze niż wzrost kosztów w porównaniu z technologiami stosowanymi w opiece medycznej po raz pierwszy. Niektóre nowe technologie – na przykład wiele szczepionek – skutkują niższymi wydatkami, ale badania wykazały, że ogólnie rzecz biorąc, zmiana technologii w medycynie skutkuje zwiększonymi wydatkami i stanowi od jednej do dwóch trzecich wzrostu wydatków na opiekę zdrowotną w nadmiarze ogólnej inflacji3. Być może wynik byłby inny, gdyby technologie te były wykorzystywane bardziej rozważnie, przy większej pomocy z badań nad skutecznością medyczną.
Obaj kandydaci na prezydenta zaproponowali sposoby rozszerzenia zakresu opieki zdrowotnej i utrzymania ubezpieczenia zdrowotnego w przystępnej cenie
[hasła pokrewne: onkogeny, kruczenie jelit, profilaktyka przeciwzakrzepowa w ortopedii ]
[patrz też: kaki kalorie, olx międzyrzec podlaski, kalarepa kalorie ]