Lamiwudyna dla pacjentów z przewlekłym wirusowym zapaleniem wątroby typu B i zaawansowaną chorobą wątroby ad 7

Dziewięciu pacjentów zmarło podczas przyjmowania lamiwudyny (siedem osób podczas leczenia metodą otwartej ekspozycji lamiwudyną), a siedem zmarło podczas obserwacji po leczeniu. Dwóch pacjentów z grupy lamiwudyn zmarło podczas podwójnie ślepej terapii (1 zmarło z powodu istniejącego chłoniaka, drugie utonęło po zawale mięśnia sercowego), a 14 zmarło po osiągnięciu klinicznego punktu końcowego. Te 14 zgonów przypisano rakowi wątrobowokomórkowemu (8 pacjentów) i zwiększono punktację w skali Child-Pugh (6 pacjentów). Osiem z 10 pacjentów pierwotnie przydzielonych do przyjmowania lamiwudyny, którzy zmarli po osiągnięciu klinicznego punktu końcowego, wykazało mutacje YMDD. Dyskusja
Najważniejszym odkryciem tego badania jest to, że lamiwudyna zmniejsza ryzyko powikłań wątroby u pacjentów z przewlekłym wirusowym zapaleniem wątroby typu B i marskością wątroby lub zaawansowanym włóknieniem. Wielkość ochrony nadawanej przez lamiwudynę jest znaczna, z redukcją o około 50 procent w postępie choroby podczas medianowego okresu 32 miesięcy leczenia.
Badanie zostało przerwane wcześnie, ponieważ duża i znacząca różnica między grupami leczonymi w odniesieniu do pierwotnego punktu końcowego (czas do progresji choroby) spełniała wstępnie określone kryteria skuteczności dla zakończenia. Różnice w traktowaniu dla poszczególnych punktów końcowych były drugorzędne, ale wyniki wykazały istotne różnice między tymi dwoma leczeniami zarówno pod względem wzrostu wyniku w skali Child-Pugh, jak i częstości występowania raka wątrobowokomórkowego. Konieczne byłyby badania z dłuższą obserwacją i silniejszą lub długotrwałą terapią w celu ustalenia pełnego potencjału terapii antywirusowej jako strategii zapobiegania rakowi wątroby, pomiaru potencjalnej poprawy przeżycia oraz identyfikacji podgrup pacjentów, którzy uzyskaliby największe korzyści z leczenia.
Przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu B jest wysoce zmienną chorobą, w której czynniki takie jak wiek pacjenta, czas trwania infekcji, odpowiedź immunologiczna gospodarza i genotyp wirusa wpływają na aktywność, tempo progresji i ciężkość choroby wątroby. Chociaż nasze badanie nie zapewniało niezawodnej analizy podgrup, zmienne przed leczeniem związane z progresją choroby miały wysoką ocenę zwłóknienia i wyniki w skali Child-Pugh na początku badania. Jest to zgodne z wysokim odsetkiem raka wątrobowokomórkowego obserwowanym u pacjentów z zaawansowanym stadium choroby wątroby
Głównym zastrzeżeniem dotyczącym długotrwałego stosowania lamiwudyny było pojawienie się mutacji YMDD, które okazjonalnie wiązały się z ciężkimi, a nawet śmiertelnymi rzutami zapalenia wątroby.25,34 W świetle tej niepewności stwierdzono, że leczenie lamiwudyną przez średni okres 32 miesięcy zmniejsza się odsetek dekompensacji czynności wątroby i raka wątrobowokomórkowego bez zwiększania liczby poważnych zdarzeń niepożądanych. Nawet wśród pacjentów, u których rozwinęły się mutacje YMDD, kliniczne punkty końcowe występowały rzadziej niż u pacjentów otrzymujących placebo. Jednak pacjenci z mutacjami YMDD częściej mieli wzrost wyniku Child-Pugh i umierali z przyczyn związanych z klinicznymi punktami końcowymi niż pacjenci, którzy nie mieli mutacji YMDD
[podobne: pływający stolec przyczyny, obrzęki opadowe, usuwanie ósemek lublin ]
[hasła pokrewne: kaki kalorie, olx międzyrzec podlaski, kalarepa kalorie ]