Lekarze i tortury

Artykuł Perspektywy na temat lekarzy i tortur autorstwa Liftona (wydanie z 29 lipca) ilustruje poważne i ciągłe niepowodzenia w armii i wydziale medycyny armii. Jako emerytowany oficer armii sanitarnej służby medycznej, były sanitariusz i weteran walki, uważam, że działania opisane w tym artykule są absolutnie nie do przyjęcia, ale w oczywisty sposób reprezentują dominującą postawę. Lekarze wojskowi są zobowiązani do zapewnienia optymalnej opieki medycznej wszystkim osobom. Oznacza to, że nawet jeśli muszą strzelać do wrogiego bojownika, jeśli osoby te przeżyją, muszą zapewnić tej osobie szybką i skuteczną opiekę medyczną. Lekarze wojskowi bezwzględnie muszą zapewnić optymalną opiekę medyczną osobom przebywającym w areszcie. Dziś oddziały wroga, nasze własne oddziały i nasi weterani nie otrzymują szybkiej i skutecznej opieki medycznej. Nadszedł czas, abyśmy zapamiętali, o co w tej medycynie chodzi.
Doug L. Rokke, Ph.D.
2737 CR 1200 E, Rantoul, IL 61866
[email protected] com
Odniesienie1. Lifton RJ. Lekarze i tortury. N Engl J Med 2004; 351: 415-416
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
Jako jeden z pierwszych lekarzy wojskowych rozmieszczonych w Afganistanie w 2001 r. Uważam, że dyskusja doktora Liftona na temat rzekomej roli lekarzy wojskowych w wykorzystywaniu więźniów jest niekompletna. Twierdzę, że nieodpowiednie szkolenie w zakresie etyki lekarskiej w czasie wojny może przyczynić się do zamieszania i niemoralnych zachowań wśród wojskowego personelu medycznego.
Moje doświadczenia z więźniami i jeńcami wojennymi w obozie w Afganistanie nie obejmowały żadnego współudziału w torturowaniu więźniów. Niestety nie było to ze względu na przeszkolenie w zakresie wojskowych procedur medycznych w zakresie etyki medycznej lub z powodu Konwencji Genewskiej dotyczącej leczenia więźniów wojennych. Brak jasnych wskazówek dowodzenia i zasobów w kraju spowodował zamieszanie związane z opieką medyczną nad zatrzymanymi i jeńcami oraz etyką takiej opieki. Dane z operacji Pustynna burza1 potwierdzają tę niepewność: chociaż Konwencja Genewska była znana 84% badanych, tylko 60% przeczytało zasady leczenia jeńców, a jedna trzecia nie zgadzała się z założeniami Konwencji.
Ze względu na niejasny stan prawny pacjenta i ograniczone dostępne zasoby, leczenie poważnych urazów poniesionych przed porodem byłoby trudne, nawet jeśli dysponujemy wiedzą specjalistyczną w zakresie przepisów prawnych i moralnych. Niewystarczające wykształcenie i niejasna interpretacja norm niewątpliwie przyczyniają się do sytuacji wojennych, w których mogą wystąpić nieetyczne zachowania medyczne.
Edward J. Miller, MD, MC, US Navy Reserve
Yale University School of Medicine, New Haven, CT 06520
edward.j. [email protected] edu
Odniesienie1. Carter BS. Obawy etyczne dotyczące lekarzy rozmieszczonych w operacji Pustynna burza. Mil Med 1994; 159: 55-59
Web of Science MedlineGoogle Scholar
Doskonały komentarz Liftona na temat obalenia lekarzy i innego personelu medycznego w warunkach wojny przywodzi na myśl inne problemy medyczne. Na przykład, psychiatrzy pracujący dla Departamentu Spraw Weteranów często słyszą od swoich pacjentów o różnych okrucieństwach i nadużyciach popełnianych przez personel wojskowy przeciwko wrogom i prawdziwym niewinnym, a czasami od siebie nawzajem Wydaje się, że nie ma mechanizmu i – ze względu na troskę o poufność i obawy pacjentów – brak możliwości zgłaszania lub ujawniania informacji o nadużyciach. Dr Lifton nie wspomniał też chyba o najbardziej znanym psychiatrze współczesności, dr Radovan Karadżić z Bośni, który był odpowiedzialny za niezliczone akty tortur i śmierci. Przerażające poczucie cynizmu i daremności wydaje się być wojskowym i medycznym porządkiem dnia.
Steve O. Marzicola, MD
Departament Spraw Weteranów, Santa Barbara, Kalifornia 93110
[email protected] com
Lifton słusznie apeluje do wszystkich lekarzy z wiedzą z pierwszej ręki o torturach i nadużyciach w Abu Ghraib i innych więzieniach, aby zabrać głos. Jednak to wezwanie nie idzie wystarczająco daleko. Sukces Krajowej Komisji ds. Ataków Terrorystycznych na Stany Zjednoczone (Komisja 9/11) ilustruje siłę zorganizowanego dochodzenia w trudnych sprawach. Społeczność medyczna powinna podjąć podobne kroki. Duże organizacje medyczne, takie jak American Medical Association, powinny ustanowić komisję śledczą do spraw nadużyć ze strony pracowników służby zdrowia, która powinna być odpowiedzialna za opracowanie konkretnych zaleceń, aby zapobiec dalszym nadużyciom. Jeśli nie podejmiemy tak aktywnego stanowiska w sprawie naszych własnych działań zawodowych, zapraszamy odpowiednią krytykę naszej etyki zawodowej, a co gorsza, nie okazujemy solidarności z tymi, którzy najbardziej potrzebują naszej pomocy.
Daniel Jacoby, MD
Columbia Presbyterian Medical Center, Nowy Jork, NY 10032
Co się tyczy troski dr Lifton o udostępnianie więźniom dokumentacji medycznej śledczym, warto zauważyć, że personel wojskowy, a nie sami lekarze wojskowi, mają pieczę nad wojskową dokumentacją medyczną i są odpowiedzialni za decyzje dotyczące ich użycia. W szerszym kontekście jednak długoletnia polityka rządowa zapewnia, że poufność wszystkich wojskowych akt medycznych jest znacznie mniej chroniona niż cywilnej dokumentacji medycznej. Mimo że rządowe zasady dotyczące prywatności tych danych zostały właśnie zmienione w celu zwiększenia poufności, nowe przepisy nadal stanowią, że Informacje medyczne pacjenta lub dokumentacja medyczna mogą zostać ujawnione urzędnikom i pracownikom DOD [Departamentu Obrony], którzy mają potrzebę dostępu do akt w trakcie wypełniania ich obowiązków. Zgoda pacjenta nie jest wymagana. 1 To raczej mgliste oświadczenie było przedmiotem toczących się dyskusji dotyczących prywatności wszystkich wojskowych dokumentacji medycznych i być może w tym szerszym kontekście troska dr. Liftona o prywatność medycznej więźniów należy uwzględnić zapisy.
Allan R. Glass, MD
4853 Cordell Ave. # 614, Bethesda, MD 20814
Odniesienie1. Przepisy wojskowe 40-66, sekcja 2-4a1. Waszyngton, DC: Departament Armii, 2003.
Google Scholar
Kryminalistyczni patologowie Systemu Kontroli Leków Sił Zbrojnych (AFMES) zdecydowanie sprzeciwiają się zarzutom dr. Liftona w jego artykule. AFMES identyfikuje i bada przyczyny i sposób śmierci USA personelu wojskowego, a także osób zatrzymanych, które umierają podczas pobytu w areszcie wojskowym. W ciągu ostatnich dwóch lat zbadaliśmy 26 przypadków śmierci więźniów w Iraku i Afganistanie. W chwili śmierci w Iraku nie istniała żadna uznana organizacja, która składałaby zaświadczenia o zgonie, ani nie było rodziny, która mogłaby je otrzymać. W związku z tym świadectwa zgonu nie zostały przygotowane.
Później, gdy pojawiły się zarzuty nadużycia, natychmiast uznaliśmy, że śmierć więźniów była przedmiotem bardzo
[patrz też: obrzęki opadowe, niedrożność dwunastnicy, mikroangiopatia zakrzepowa ]
[podobne: kalprotektyna, kardiowersja elektryczna, kiełki słonecznika ]