Neuropatyczne stopy cukrzycowe

Boulton i in. (1 lipca) stwierdza, że owrzodzenie stopy w cukrzycy jest spowodowane przez kilka czynników działających wspólnie, ale szczególnie przez neuropatię. Twierdzą również, że brakuje bezpośrednich dowodów na związek między kontrolą glikemii a gojeniem się wrzodów neuropatycznych. Istnieją jednak dobre dowody na to, że kontrola glikemii opóźnia postęp neuropatii.2 Jestem zaskoczony, że kontrola lub normalizacja poziomu glukozy nie jest specjalnie zalecana. Co więcej, American Diabetes Association i inni zalecają normalizację poziomu glukozy we krwi jako ważny składnik profilaktyki i leczenia cukrzycowej stopy stóp.3-5
Hernan R. Chang, MD
PO Box 17577, Jacksonville, FL 32245-7577
[email protected] com
5 Referencje1. Boulton AJM, Kirsner RS, Vileikyte L. Neuropatyczne cukrzycowe owrzodzenie stopy. N Engl J Med 2004; 351: 48-55
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Grupa badawcza kontroli cukrzycy i komplikacji. Wpływ intensywnego leczenia cukrzycy na rozwój i progresję odległych powikłań cukrzycy insulinozależnej. N Engl J Med 1993; 329: 977-986
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
3. Mayfield JA, Reiber GE, Sanders LJ, Janisse D, Pogach LM. Profilaktyczna pielęgnacja stóp u osób chorych na cukrzycę. Diabetes Care 2003; 26: Suppl 1: S78-S79
Crossref MedlineGoogle Scholar
4. American Diabetes Association. Consensus Development Conference on Diabetic Foot Wound Care: 7-8 kwietnia 1999 r., Boston, Massachusetts. Diabetes Care 1999; 22: 1354-1360
Crossref MedlineGoogle Scholar
5. Caputo GM, Cavanagh PR, Ulbrecht JS, Gibbons GW, Karchmer AW. Ocena i leczenie chorób stóp u pacjentów z cukrzycą. N Engl J Med 1994; 331: 854-860
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
Boulton i in. omawiają zastosowanie tlenu hiperbarycznego jako obszaru niepewności . Autorzy wspominają, że brak jest danych pomocniczych dla tego leczenia. Jednak dobrze zbadano rolę tlenu hiperbarycznego w leczeniu ran cukrzycowych. Co najmniej 18 różnych badań, w tym 6 randomizowanych badań kontrolnych, wykazuje korzystny wpływ tlenu hiperbarycznego.1,2 Hipoksja tkankowa, główna przyczyna niejedzenia, została udokumentowana przez monitorowanie przezskórne lub tkankowe tlenu i wartości poniżej 30 mm Hg mają tendencję do przewidywania niehealingu. 3. Zastosowanie tlenu hiperbarycznego jest wskazane w sytuacjach, w których okresowe wdychanie tlenu pod ciśnieniem odwraca niedotlenienie tkanki. Przezskórna kontrola tlenu na początku i podczas leczenia tlenem hiperbarycznym pozwala przewidzieć, czy hiperbaryczny tlen będzie skuteczny.4 Centra Medicare i Medicaid Services, 5, a także większość innych dostawców ubezpieczeń, rozpoznają tlen hiperbaryczny jako zatwierdzone, refundowane leczenie rany cukrzycowe.
Igor V. Aksenov, MD, Ph.D.
University of Florida, Gainesville, FL 32606
[email protected] edu
5 Referencje1. Strauss MB. Tlen hiperbaryczny jako dodatek do chirurgicznego leczenia rany problemowej. W: Bakker DJ, Cramer FS, wyd. Operacja hiperbaryczna: opieka okołooperacyjna Flagstaff, Ariz .: Best Publishing, 2002: 383-96.
Google Scholar
2. Feldmeier J, wyd. Tlen hiperbaryczny 2003: wskazania i wyniki: raport Komitetu Hiperbarycznej Terapii Tlenowej. Kensington, Md .: Undersea & Hyperbaric Medical Society, 2003: 41-55. Feldmeier J, wyd. Tlen hiperbaryczny 2003: wskazania i wyniki: raport Komitetu Hiperbarycznej Terapii Tlenowej. Kensington, Md .: Undersea & Hyperbaric Medical Society, 2003: 41-55 .;
Google Scholar
3. Hunt TK, Zederfeldt B, Goldstick TK. Tlen i gojenie. Am J Surg 1969; 118: 521-525
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
4. Strauss MB, Bryant BJ, Hart GB. Przezskórne pomiary tlenu w warunkach hiperbarycznego tlenu jako predyktor do leczenia ran problemowych. Foot Ankle Int 2002; 23: 933-937
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
5. Centra dla usług Medicare i Medicaid. Pokrycie terapii tlenem hiperbarycznym (HBO) w leczeniu ran cukrzycowych kończyn dolnych. Transmittal AB-02-183. 27 grudnia 2002 r. (Dostęp do 24 września 2004 r., Http://cms.hhs.gov/manuals/pm_trans/AB02183.pdf.)
Google Scholar
Odpowiedź
Autorzy odpowiadają: Dr Chang podnosi kwestię znaczenia kontroli glikemii w zapobieganiu progresji neuropatii oraz w leczeniu ran stóp. W najnowszym przeglądzie technicznym dotyczącym neuropatii w American Diabetes Association (ADA) 1, rzeczywiście podkreśliliśmy znaczenie osiągnięcia prawie prawidłowych poziomów glukozy we krwi w zapobieganiu neuropatii i w próbie zwolnienia postępu. Jednak w naszym artykule postawiliśmy sobie za cel dostarczenie wytycznych dotyczących zarządzania w oparciu o właściwie zaprojektowane testy. Chociaż poprzednie artykuły przeglądowe i zalecenia ADA dotyczące kontroli glikemii, do których odnosi się Chang, stanowią konwencjonalną mądrość, brak jest dowodów (z randomizowanych, kontrolowanych badań), że osiągnięcie niemal prawidłowych poziomów glukozy we krwi może poprawić czynność nerwów u pacjentów z umiarkowanym nasileniem do ciężkiej neuropatii cukrzycowej, u których występuje znaczne ryzyko owrzodzenia. Tak więc, podczas gdy istnieją wyraźne dowody, że kontrola poziomu glukozy jest użyteczna w zapobieganiu progresji wczesnej neuropatii, 2 dane dotyczące roli kontroli stężenia glukozy we krwi w leczeniu owrzodzenia stopy są sprzeczne.
Dr Aksenov kwestionuje naszą nieumiejętność wspierania roli tlenu hiperbarycznego w leczeniu ran cukrzycowych. Chociaż niektóre dane potwierdzają stosowanie tlenu hiperbarycznego u pacjentów z owrzodzeniami żył kończyn dolnych, które nie są podatne ani na operację pomostowania ani angioplastykę, brak jest dowodów na poparcie jej zastosowania w leczeniu neuropatycznych nieniedokrwiennych owrzodzeń stopy, temat tego artykułu . Fakt, że Centrum Medicare i Medicaid Services, a także inni przewoźnicy ubezpieczeniowi, rozpoznaje użycie tlenu hiperbarycznego jako zatwierdzonego leczenia zwrotnego dla problematycznych stóp cukrzycowych stóp, nie może być uznane za potwierdzenie skuteczności. Obecnie rola tlenu hiperbarycznego w leczeniu czysto neuropatycznego owrzodzenia stopy pozostaje nieuzasadniona.
Andrew JM Boulton, MD
University of Manchester, Manchester M13 9WL, Wielka Brytania
[email protected] miami.edu
Robert S Kirsner, MD
University of Miami, Miami, FL 33101
Loretta Vileikyte, MD
University of Manchester, Manchester M13 9WL, Wielka Brytania
2 Referencje1. Boulton AJM, Malik RA, Arezzo JC, Sosenko JM. Diabetyczne neuropatie somatyczne. Diabetes Care 2004; 27: 1458-1486
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Grupa badawcza kontroli cukrzycy i komplikacji. Wpływ intensywnej terapii cukrzycy na rozwój i progresję neuropatii. Ann Intern Med 1995; 122: 561-568
Web of Sc
[podobne: onkogeny, obrzęki opadowe, usuwanie ósemek lublin ]
[patrz też: jarmuż właściwości, jaskolcze ziele, jęczmień zielony opinie ]