Oksaliplatyna w raku okrężnicy

André i in. (Wydanie 3 czerwca) informują, że dodanie oksaliplatyny do schematu fluorouracyl plus leukoworyna (FL) poprawia leczenie adiuwantowe raka okrężnicy. W odniesieniu do pacjentów z II stadium choroby wcześniejsze badania wykazały, że niedrożność okrężnicy przez nowotwór, całkowita liczba przebadanych węzłów chłonnych, poziomy antygenów rakowo-płodowych, perforacja i stopień nowotworu mogą identyfikować pacjentów z wysokim ryzykiem nawrotu.2, 3 Jeśli wziąć pod uwagę rysunek 3 artykułu André et al., Pacjenci z tymi czynnikami ryzyka wydawali się otrzymywać niewielkie korzyści. Z tego badania nie wynika jasno, jak możemy zmienić naszą praktykę kliniczną w odniesieniu do pacjentów z rakiem okrężnicy w stadium II. Ponadto nie jest jasne, dlaczego w tym badaniu nie uwzględniono obiecujących markerów molekularnych, w tym niestabilności mikrosatelitarnej, allelicznej utraty chromosomu 18q i ekspresji syntazy tymidylanowej w nowotworze.
Mario Mandal., MD
Treviglio Hospital, 24047 Treviglio, Włochy
[email protected] to
Gianluigi Ferretti, MD
Istituto Regina Elena, 00144 Rzym, Włochy
Sandro Barni, MD
Treviglio Hospital, 24047 Treviglio, Włochy
3 Referencje1. Andre T, Boni C, Mounedji-Boudiaf L, i in. Oksaliplatyna, fluorouracyl i leukoworyna jako leczenie uzupełniające w przypadku raka okrężnicy. N Engl J Med 2004; 350: 2343-2351
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Wolmark N, Fisher B, Wieand HS, i in. Znaczenie prognostyczne przedoperacyjnych poziomów antygenów rakowo-płodowych w raku jelita grubego: wyniki badań klinicznych NSABP (National Surgical Adjuvant Breast and Bowel Project). Ann Surg 1984; 199: 375-382
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
3. Steinberg SM, Barkin JS, Kaplan RS, Stablein DM. Wskaźniki prognostyczne nowotworów jelita grubego: doświadczenie w badaniu guza żołądkowo-jelitowego. Cancer 1986; 57: 1866-1870
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
Odpowiedź
Autorzy odpowiadają: Niedawno opublikowane badania wykazały, że pacjenci z rakiem okrężnicy w stopniu II mogą korzystać z adiuwantu FL.1,2. Porównaliśmy FL z oksaliplatyną i FL u pacjentów z chorobą stopnia II lub III. Podobnie jak większość badań w tym środowisku, nasz organizm nie był zasilany, aby wykazać statystycznie istotną poprawę w stadium II raka okrężnicy.3 Przeanalizowaliśmy dane od pacjentów z II stadium choroby, którzy mieli co najmniej jeden niekorzystny czynnik prognostyczny (stadium T4, niedrożność, perforacja, a słabo zróżnicowany guz, inwazja żylna, <10 analizowanych węzłów chłonnych) .4 W tej subpopulacji obserwowano 28-procentowy spadek ryzyka nawrotu u pacjentów otrzymujących oksaliplatynę plus FL (współczynnik ryzyka 0,72 [95-procentowy przedział ufności, 0,48 do 1,08 ], trzyletnia stopa przeżycia bez choroby, 84,9 procent w porównaniu z 79,8 procent), z ograniczoną toksycznością - wyniki, które są zgodne z wynikami u pacjentów z chorobą stopnia III (24 procentowe zmniejszenie ryzyka nawrotu). Nie przeprowadzono badań markerów molekularnych, ponieważ nie pobrano próbek w sposób prospektywny. Jeśli chemioterapia jest zalecana u pacjenta z chorobą stopnia II na podstawie indywidualnej oceny ryzyka, 5 lekarzy musi zdawać sobie sprawę z dodatkowej korzyści płynącej z dodania oksaliplatyny do FL.
Aimery de Gramont, MD
Hôpital Saint Antoine, 75012 Paryż, Francja
aimery. [email protected] ap-hop-paris.fr
Thierry André, MD
Hôpital Tenon, 75970 Paryż, Francja
Tamas Hickish, MD
Dorset Cancer Centre, Bournemouth BH15 2JB, Wielka Brytania
5 Referencje1 Gray RG, Barnwell J, Hills R i in. QUASAR: randomizowane badanie chemioterapii adiuwantowej (CT) w porównaniu z obserwacją, w tym 3238 pacjentów z rakiem jelita grubego. J Clin Oncol 2004; streszczenie 22: 245s-245s.
Sieć ScienceGoogle Scholar
2. Gill S, Loprinzi CL, Sargent DJ, i in. Zbiorcza analiza terapii adjuwantowej opartej na fluorouracylu w stadium II i III raka okrężnicy: kto korzysta i ile. J Clin Oncol 2004; 22: 1797-1806
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
3. Buyse M, Piedbois P. Czy pacjenci z Dukes B otrzymają terapię adjuwantową. Perspektywa statystyczna. Semin Oncol 2001; 28: Suppl 1: 20-24
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
4. Hickish T, Boni C, Navarro M, i in. FOLFOX4 jako leczenie uzupełniające w stadium II raka okrężnicy (CC): dane subpopulacji z badania MOSAIC. J Clin Oncol 2004; streszczenie 22: 274s-274s.
Sieć ScienceGoogle Scholar
5. Benson AB III, Schrag D, Somerfield MR, i in. Zalecenia Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej o chemioterapii uzupełniającej w stadium II raka okrężnicy. J Clin Oncol 2004; 22: 3408-3419
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
Powołanie się na artykuł (1)
[przypisy: końcowa część jelita grubego, niedodma płuc leczenie, mikroangiopatia zakrzepowa ]
[hasła pokrewne: osp opalenica, jagody goji opinie, jak szybko obniżyć ciśnienie ]