Pleśń w płaszczu dr Floreya: historia cudu penicyliny

Alexander Fleming może być jednym z zaledwie dwóch laureatów nagrody Nobla w dziedzinie medycyny (drugim jest Iwan Pawłow), którego nazwisko jest dobrze znane ogółowi społeczeństwa. W przeciwieństwie do tego jego współautorzy Howard Florey i Ernst Chain oraz ich istotny wkład w tłumaczenie w 1928 r. Obserwacji Fleminga o właściwościach antybiotycznych pleśni penicylicznej do ratującej życie penicyliny są mało wspominane. Odkrycie zostało docenione przez hagiografów i przeanalizowane przez rewizjonistów, a wśród nich przede wszystkim Gwyn Macfarlane, którego biografie, najpierw Floreya, a potem Fleminga, znacznie poszerzyły tę historię. Jest refleksyjnym, analitycznym tonem książek Macfarlane a, które przyjmuje Eric Lax. Nie tylko potwierdza rolę wszystkich trzech laureatów Nagrody Nobla, ale także przedstawia na pierwszym planie czwartego człowieka penicyliny, Normana Heatleya, który był głównym źródłem tej książki przed śmiercią na początku tego roku. Skaningowa mikroskopia elektronowa z Penicillium Mold, wytwarzająca łańcuchy zarodników. Za pozwoleniem Davida Gregory ego i Debbie Marshall / Wellcome Photo Library.

Chociaż Fleming rozpoznawał możliwości penicylazy, jego eksperymenty z chemią w kuchni spowodowały wytworzenie galonów soku pleśniowego , który miał niejednoznaczne skutki. Słaby eksperymentalny projekt połączony ze słabymi umiejętnościami prezentacji i stylem literackim, który Lax opisuje jako skąpy , niewiele zrobił, by pobudzić zainteresowanie innych. Dopiero w 1939 roku Florey, Chain i Heatley podjęli pracę w zakresie ekstrakcji chemicznej w Oxfordzie w Anglii. Problemy techniczne były ogromne; związek pomiędzy Florey em, zuchwałym Australijczykiem, a Łańcuchem, temperamentem niemiecko-żydowskiego uchodźcy, był trudny; aw warunkach wojennych sprzęt i zapasy stawały się coraz rzadsze. 25 maja 1940 r. Miało miejsce jedno z najbardziej znanych eksperymentów na zwierzętach w historii medycyny. Osiem myszy zaszczepiono śmiertelną dawką paciorkowca. Czterech zostało również wstrzykniętych surowym ekstraktem z penicyliny. W ciągu kilku godzin nieleczone myszy nie żyły, a myszy leczone penicyliną nadal żyły. Widowiskowe możliwości Penicillin były oczywiste. Kilka tygodni później Francja spadła do Niemiec, a Wielka Brytania została sama, by walczyć samotnie w czasie wojny. Grupa naukowców z Oksfordu zdała sobie sprawę, że gdyby doszło do inwazji miasta, musieliby zniszczyć ich pracę, aby nie wpadli w ręce wroga. Zgodnie z sugestią Heatleya, przetarli swoje kurtki zarodnikami penicylazmu, aby mogli uciekać z sekretem, gdyby musieli uciec.
Rok później, z pomocą Fundacji Rockefellera, Florey i Heatley przekazali sekret Stanów Zjednoczonych, by przekonać naukowców i firmy do podjęcia prac produkcyjnych, które zostały tak bardzo dotknięte niedoborami w Wielkiej Brytanii. Wejście Stanów Zjednoczonych w wojnę w grudniu 1941 r. Zmieniło bieg historii w odniesieniu do penicyliny, a pod koniec 1943 r. Jej produkcja była drugim co do ważności priorytetem Departamentu Wojny USA. Wówczas pojawiły się nowe klimaty i tradycje badań – na przykład British Medical Research Council uważało, że opatentowanie leków jest nieetyczne. Odrzucili pilne prośby Łańcucha, aby dzieło było chronione – odmowa, która nudziła, sugeruje Lax, więcej niż cień antysemityzmu Amerykańskie firmy opatentowały swoje techniki produkcji, a proroctwo Łańcucha, że musiałby płacić tantiemy za wykorzystanie własnego wynalazku, okazało się słuszne, chociaż to, czy oksfordzcy naukowcy mogli opatentować swoje wstępne prace, pozostaje dyskusyjne.
Potężne osobowości i niezwykłe okoliczności, w których walczyli po obu stronach Atlantyku, bogato upiększają ten świeży i niezwykle przyjemny opis ważnego epizodu z historii medycyny.
Tilli Tansey, Ph.D.
Wellcome Trust Center for the History of Medicine w University College, Londyn, Londyn NW1 1AD, Wielka Brytania
t. [email protected] ac.uk
[przypisy: profilaktyka przeciwzakrzepowa w ortopedii, mikroangiopatia zakrzepowa, obrzęki opadowe ]
[podobne: olx zakopane, kalorie banan, inteligencja emocjonalna pdf ]