Prędkość PSA i rak prostaty

W pracy D Amico i wsp. Istnieją pewne zasadnicze wady metodologiczne. (Numer z 8 lipca) .1 W analizach wieloczynnikowych prędkość antygenu swoistego dla prostaty (PSA) modelowano jako zmienną binarną na podstawie progu 2,0 ng na mililitr na rok. Próg ten został wybrany na podstawie jednowymiarowej analizy tych samych danych, a zatem wartości P dla wszystkich analiz wielowymiarowych są nadmiernie optymistyczne. Analizy wieloczynnikowe mają kluczowe znaczenie dla raportu, ponieważ są podstawą twierdzeń, że prędkość PSA dostarcza informacji prognostycznych wykraczających poza to, które zapewniają standardowe zmienne prognostyczne. Hilsenbeck i Clark2 oraz Altman i wsp. 3 omówili wcześniej błędy statystyczne, które wynikają z analizy danych z optymalnie dobranymi punktami odcięcia określonymi na podstawie tego samego zestawu danych. Chociaż punkt odcięcia wynoszący 2,0 ng na mililitr na rok był optymalnym kwartylem dla danych przedstawionych przez D Amico i wsp., Konieczna jest dalsza walidacja z niezależnymi danymi, przy uwzględnieniu innych znanych zmiennych prognostycznych, zanim ten wskaźnik może być zalecany do zastosowania klinicznego lub stratyfikacji ryzyka w badaniach klinicznych.
Lori E. Dodd, Ph.D.
Richard Simon, Sc.D.
National Cancer Institute, Rockville, MD 20852
[email protected] nih.gov
3 Referencje1. D Amico AV, Chen MH, Roehl KA, Catalona WJ. Przedoperacyjna prędkość PSA i ryzyko zgonu z powodu raka prostaty po radykalnej prostatektomii. N Engl J Med 2004; 351: 125-135
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Hilsenbeck SG, Clark GM. Praktyczna regulacja wartości p dla optymalnie wybranych punktów odcięcia. Stat Med 1996; 14: 103-112
Crossref Web of ScienceGoogle Scholar
3. Altman DG, Lausen B, Sauerbrei W, Schumacher M. Zagrożenia związane z zastosowaniem optymalnych punktów granicznych w ocenie czynników prognostycznych. J Natl Cancer Inst 1994; 86: 829-835
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
Ryc. 1. Ryc. 1. Prawdopodobieństwo wolnej od nawrotu raka prostaty, według prędkości PSA. Wśród 852 kolejnych pacjentów w naszej serii 2 (od 1989 do 2002 r., Mediana czasu obserwacji, 3,4 roku [zakres od 0,4 do 14,6]) i którzy spełnili kryteria kwalifikacji D Amico i wsp., Prędkość PSA większa niż 2,0 ng na mililitr na rok związany był z bardziej zaawansowanymi stadiami klinicznymi i patologicznymi, ale nie z nawrotem raka lub zmniejszeniem całkowitego przeżycia. Prawdopodobieństwo zgonu z dowolnej przyczyny po siedmiu latach wynosi 7 procent (przedział ufności 95 procent, 5 do 9 procent) wśród osób z prędkością PSA 2,0 ng na mililitr na rok lub mniej i 7 procent (przedział ufności 95 procent, 2 do 13 procent) wśród osób z prędkością PSA większą niż 2,0 ng na mililitr na rok.
Prowokacyjne implikacje raportu D Amico i in. wyrażają obawy dotyczące stosowania pojedynczej, nie podlegającej walidacji wartości prognostycznej, aby wybrać pacjentów do uzupełniającej terapii systemowej po radykalnej prostatektomii. Około 68 do 75 procent pacjentów nie ma oznak raka (tj. Niewykrywalne poziomy PSA), a tylko 7 procent umiera na raka w ciągu 15 lat po leczeniu chirurgicznym.1,2 Kluczowe pytania dotyczące terapii adiuwantowej po operacji to poziom ryzyka uzasadnia potencjalne skutki uboczne i jak najlepiej oszacować ryzyko Ponadto, wartość prognostyczna poziomu PSA, który wzrasta w tempie ponad 2,0 ng na mililitr na rok, zanim radykalna prostatektomia jest zmącona przez zmiany biologiczne i między testami, które wynoszą średnio 30 procent u mężczyzn bez raka.37 Niektórzy mężczyźni mogą mieć wzrost 2,0 ng na mililitr na rok przez przypadek. Nomogramy, które zawierają wszystkie znane czynniki ryzyka w celu oszacowania prawdopodobieństwa zdarzenia w czasie (np. Nawroty), działają lepiej niż jakikolwiek pojedynczy czynnik ryzyka lub grupa ryzyka.4 Szybkie tempo wzrostu poziomu PSA przed operacją może być powiązane z bardziej zaawansowanym procesem. stadium raka. Jednak nie zostało to potwierdzone w niezależnych badaniach kohortowych jako czynnik prognostyczny, który należy zastosować w badaniach klinicznych (ryc. 1).
Fernando J. Bianco, Jr., MD
Michael W. Kattan, Ph.D.
Peter T. Scardino, MD
Memorial Sloan-Kettering Cancer Center, Nowy Jork, NY 10021
[email protected] org
4 Referencje1. Walsh PC. Operacja i zmniejszenie umieralności z powodu raka prostaty. N Engl J Med 2002; 347: 839-840
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Bianco FJ Jr, Dotan ZA, Kattan MW, Fearn P, Easthan JE, Scardino PT. 15-letnie odsetki wolne od progresji raka i PSA po radykalnej prostatektomii. J Urol 2004; 171: 313-314
Sieć ScienceGoogle Scholar
3. Eastham JA, Riedel E, Scardino PT, i in. Zmiana poziomów antygenu specyficznego dla prostaty surowicy: ocena wahań rok do roku. JAMA 2003; 289: 2695-2700
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
4. Kattan MW. Nomogramy przewyższają systemy klasyfikacji i grup ryzyka dla identyfikacji pacjentów wysokiego ryzyka: przedoperacyjne zastosowanie w raku prostaty. Curr Opin Urol 2003; 13: 111-116
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
Odpowiedź
Autorzy odpowiadają: W odpowiedzi na przemyślane komentarze dr Bianco i współpracowników oraz dr. Dodd i Simon, podajemy w Tabeli 2 naszego artykułu, że kilka czynników oprócz prędkości PSA (mianowicie poziomu PSA, wyniku Gleasona w biopsji i klinicznego stadium nowotworu) znacząco przyczyniło się do ryzyka śmierci związanej z rakiem . Wyjaśnienie prawie znaczącego związku pomiędzy przedoperacyjną prędkością PSA a czasem do wystąpienia nawrotu pokazanym na rycinie dostarczonej przez dr Bianco i współpracowników może być takie, że mediana obserwacji w ich kohorcie była krótsza niż w naszej (3,4 roku vs. 5,1 lat). Ponadto porównywanie siedmioletnich szacunków śmiertelności w kohorcie, a następnie mediana 3,4 lat, jest problematyczne, ponieważ faktyczna śmiertelność w wieku 7 lat będzie zaniżona, a porównania w tym czasie są ograniczone z powodu ograniczonych danych. Ostatecznie obliczenie prędkości PSA wymaga wyjaśnienia. W naszym badaniu szybkość PSA obliczono na podstawie pomiarów uzyskanych co najmniej w odstępie sześciomiesięcznym, a wszystkie próbki PSA analizowano w pojedynczym laboratorium z równoważnymi testami. Obliczanie prędkości PSA na podstawie wartości rozłożonych w odstępach mniejszych niż sześć miesięcy lub na podstawie poziomów PSA uzyskanych za pomocą różnych metod lub testów może prowadzić do błędnej wartości prędkości PSA.
Pomimo tych potencjalnych ograniczeń, godne uwagi jest powiązanie prędkości PSA powyżej 2,0 ng na mililitr na rok z krótszym czasem do ponownego wystąpienia w niezależnym zbiorze danych Ryzyko nawrotu jest podstawą do włączenia do badań klinicznych leczenia miejscowego raka prostaty. Nasze badanie potwierdza zgłoszone pow
[podobne: cienki stolec przyczyny, specjalizacje lekarskie warszawa, komórki oksyfilne ]
[więcej w: kalprotektyna, kardiowersja elektryczna, kiełki słonecznika ]