Protected Stentowanie tętnic szyjnych w porównaniu z endarterektomią u pacjentów wysokiego ryzyka ad 5

W okresie od sierpnia 2000 r. Do lipca 2002 r. Do badania włączono 747 pacjentów, a 334 pacjentów poddano randomizacji. Spośród 413 pacjentów, którzy nie zostali losowo przydzieleni do leczenia, 406 zostało wpisanych do rejestru stentów, a 7 zostało wpisanych do rejestru chirurgicznego. Spośród 167 pacjentów losowo przydzielonych do stentowania 159 otrzymało przydzielone leczenie; 8 pacjentów nie było leczonych z powodu pogorszenia ich stanu (3), niezdolności do spełnienia kryteriów rejestracji (2) i wycofania zgody (3). Spośród 167 pacjentów przydzielonych do zabiegu, 151 otrzymało przydzielone leczenie; 16 pacjentów nie było leczonych z powodu pogorszenia ich stanu (4), niezdolności do spełnienia kryteriów uczestnictwa (4) i wycofania zgody (8). Zaobserwowano 334 pacjentów. Wyjściowa charakterystyka kliniczna pacjentów w dwóch leczonych grupach była podobna (Tabela 2), z wyjątkiem znacznie wyższej częstości występowania choroby wieńcowej i wcześniejszej przezskórnej śródnaczyniowej angioplastyki wieńcowej wśród osób wyznaczonych do przyjęcia stentu niż wśród osób wyznaczonych do endarterektomii. . Urządzenie zabezpieczające przed zatorami było z powodzeniem stosowane u 95,6% pacjentów przypisanych do stentowania. Tabela 3. Tabela 3. Skumulowana częstość występowania zdarzeń niepożądanych w ciągu roku. Ryc. 1. Ryc. 1. Uwolnienie od poważnych zdarzeń niepożądanych w jednym roku. W analizie zamiaru leczenia (panel A) odsetek przeżyć bez zdarzeń po roku wynosił 87,8 procent wśród pacjentów losowo przydzielonych do stentowania tętnic szyjnych, w porównaniu z 79,9 procent wśród losowo przydzielonych do endarterektomii (P = 0,053) . W analizie rzeczywistego leczenia (panel B) wskaźnik przeżycia wolnego od zdarzeń w ciągu roku wynosił 88,0 procent wśród pacjentów, którzy otrzymali stent, w porównaniu z 79,9 procent wśród osób poddanych endarterektomii (p = 0,048). I słupki reprezentują 1,5 razy SE.
Pierwotny punkt końcowy wystąpił u 20 z 167 pacjentów losowo przydzielonych do stentowania (skumulowana częstość występowania, 12,2 procent) oraz u 32 z 167 pacjentów losowo przydzielonych do zabiegu chirurgicznego (skumulowana częstość występowania, 20,1 procent), dla bezwzględnej różnicy wynoszącej -7,9 punktu procentowego (Przedział ufności 95%, -16,4 do 0,7 punktu procentowego, P = 0,004 dla nie gorszej jakości). Analiza pierwotnego punktu końcowego za pomocą metody trójkątnej wykazała, że stentowanie tętnic szyjnych nie jest gorsze od endarterektomii, ponieważ górna granica 0,6% bezwzględnej różnicy między grupami w częstości pierwotnego punktu końcowego w jednym roku była mniejsza niż 3 procent. Analiza wtórna skumulowanej częstości pierwotnego punktu końcowego po roku wykazała niemal znaczącą różnicę pomiędzy stentowaniem tętnic szyjnych a endarterektomią u wszystkich 334 pacjentów losowo przydzielonych do leczenia (analiza zamiaru leczenia, p = 0,053) oraz 310 leczonych pacjentów (skumulowana częstość występowania, 12,0% u pacjentów, którzy otrzymali stent vs. 20,1% u pacjentów poddanych endarterektomii, P = 0,048) (tabela 3 i ryc. 1). Oszacowane tempo porażenia nerwu czaszkowego w jednym roku było wyższe u osób, którym przydzielono endarterektomię niż u tych, którzy zostali przypisani do stentu tętnicy szyjnej (4,9 procent vs
[podobne: kalikreina, emg kielce, cienki kał ]
[patrz też: osp opalenica, jagody goji opinie, jak szybko obniżyć ciśnienie ]