Protected Stentowanie tętnic szyjnych w porównaniu z endarterektomią u pacjentów wysokiego ryzyka ad 6

Łączna częstość występowania zdarzeń niepożądanych po 30 dniach. W okresie okołoprocesuralnym (do 30 dni) skumulowana częstość występowania udaru, zawału serca lub zgonu wyniosła 4,8% wśród pacjentów otrzymujących stent i 9,8% wśród osób, którym przypisano poddanie endarterektomii w analizie zamiaru leczenia ( P = 0,09) i 4,4 procent wśród pacjentów, którzy faktycznie otrzymali stent i 9,9 procent wśród osób poddanych endarterektomii (P = 0,06) (Tabela 4). Średni (. SD) czas pobytu w szpitalu wynosił 1,84 . 1,75 dnia wśród pacjentów, którzy otrzymali stent i 2,85 . 3,67 dni wśród osób poddanych operacji (P = 0,002).
W analizie pacjentów z objawowym zwężeniem tętnic szyjnych skumulowana częstość występowania pierwotnego punktu końcowego w ciągu jednego roku wyniosła 16,8% wśród osób, które otrzymały stent, w porównaniu z 16,5% wśród osób poddanych endarterektomii (P = 0,95). W okresie postproceduralnym skumulowana częstość występowania pierwotnego punktu końcowego po 30 dniach u tych pacjentów wyniosła 2,1% wśród osób, które otrzymały stent i 9,3% wśród osób poddanych endarterektomii (P = 0,18). U pacjentów z bezobjawowym zwężeniem tętnicy szyjnej skumulowana częstość pierwotnego punktu końcowego w ciągu jednego roku była niższa wśród osób, które otrzymały stent (9,9 procent) niż wśród pacjentów poddanych endarterektomii (21,5 procent, p = 0,02); jednak test interakcji między bezobjawowym zwężeniem a przyjęciem stentu tętnicy szyjnej był ujemny (P = 0,55). W okresie okołokoncepcyjnym skumulowana częstość występowania zgonu, zawału mięśnia sercowego lub udaru mózgu u pacjentów z bezobjawowym zwężeniem tętnic szyjnych wynosiła 5,4% wśród osób, które otrzymały stent, w porównaniu z 10,2% wśród osób poddanych endarterektomii (P = 0,20).
Dyskusja
W tym randomizowanym badaniu porównano stentowanie tętnic szyjnych za pomocą urządzenia chroniącego przed zatorem z endarterektomią tętnicy szyjnej. Wyniki wykazały, że stentowanie nie ustępowało zabiegowi chirurgicznemu, a odsetek pierwotnego punktu końcowego (zgon, udar lub zawał mięśnia sercowego w ciągu 30 dni) był o 39% niższy wśród pacjentów, którzy zostali losowo przydzieleni do stentowania tętnic szyjnych objętych ochroną niż wśród tych, którzy zostali poddani endarterektomii. Stentowanie powodowało częstość powikłań we wszystkich zdarzeniach niepożądanych (zgon, udar lub zawał mięśnia sercowego), które były statystycznie równoważne lub niższe niż u pacjentów poddanych endarterektomii zarówno w całej badanej populacji, jak iw podgrupach z bezobjawowym lub objawowym zwężeniem. Częstość występowania powikłań krwotocznych była podobna w obu grupach, a wskaźniki porażenia nerwu czaszkowego i rewaskularyzacji oraz czas pobytu w szpitalu były większe wśród osób z grupy endarterektomii tętnic szyjnych niż wśród osób z grupy stentowania.
Przebadaliśmy pacjentów, u których ryzyko związane z zabiegiem chirurgicznym było wysokie, ponieważ kiedy zaprojektowano nasze badanie, nie istniało kliniczne kryterium losowego przydzielania pacjentów z niskim ryzykiem do przezskórnej terapii interwencyjnej.18,19 Chociaż pacjenci z rodzajami współistniejącymi stany obecne w badanej populacji zostały wykluczone z randomizowanych prób endarterektomii tętnicy szyjnej, często poddawane są zabiegowi chirurgicznemu i dlatego stanowią znaczną część pacjentów poddawanych endarterektomii tętnic szyjnych.4,20 W badaniu ponad 100 000 pacjentów poddawanych endarterektomii z grupy Medicare, Wennberg et al
[patrz też: emg kielce, pływający stolec przyczyny, cienki stolec przyczyny ]
[więcej w: jarmuż właściwości, jaskolcze ziele, jęczmień zielony opinie ]