Protected Stentowanie tętnic szyjnych w porównaniu z endarterektomią u pacjentów wysokiego ryzyka ad

Protokół badania został zatwierdzony przez komisje przeglądowe instytucji w 29 ośrodkach, w których pacjenci zostali włączeni do badania, a wszyscy pacjenci wyrazili pisemną świadomą zgodę. Potencjalni badacze byli zobowiązani do przedłożenia sprawozdań z ich doświadczenia chirurgicznego i ich doświadczenia z przezskórnych procedur interwencyjnych do komitetu wykonawczego przeglądu złożonego z neurologa, kardiologa, chirurga naczyniowego i dwóch interwencyjnych radiologów. Doświadczenie chirurgów musiało spełniać kryteria Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego pod względem akceptowalnego odsetka powikłań podczas i po endarterektomii tętnic szyjnych, a doświadczenie lekarzy interwencyjnych musiało być równe lub lepsze od opublikowanych wyników stentowania tętnic szyjnych (tj. częstość występowania udaru lub zgonu okołooperacyjnego poniżej 6%) .10,11 Średni roczny obrót badaczy chirurgicznych wynosił 30 endarterektomii (zakres od 15 do 100). Ponieważ stentowanie tętnic szyjnych jest stosunkowo nową procedurą, komisja przeanalizowała łączne doświadczenie lekarzy interwencyjnych za pomocą tej procedury (mediana, 64 procedury, zakres od 20 do 700), zamiast rocznej objętości. Każde centrum było zobowiązane do złożenia wielodyscyplinarnego zespołu lekarzy składającego się z neurologa, chirurga naczyniowego lub neurochirurga i lekarza interwencyjnego. Pacjenci
Pacjenci byli losowo przydzielani do zabiegu tylko wtedy, gdy wszyscy członkowie zespołu byli zgodni, że pacjent był odpowiednim kandydatem do endarterektomii lub stentowania. Jeśli chirurg oceniający pacjenta stwierdził, że endarterektomia nie może być bezpiecznie wykonana, ale lekarz interwencyjny uznał, że stentowanie było wykonalne, pacjent nie został losowo przydzielony do procedury, ale zamiast tego został wpisany do rejestru stentów. Podobnie, jeśli chirurg uznał, że pacjent nadaje się do zabiegu chirurgicznego, ale lekarz interwencyjny nie sądził, że stentowanie było wykonalne, pacjent został wpisany do rejestru chirurgicznego.
Tabela 1. Tabela 1. Najważniejsze kryteria kwalifikowalności. Główne kryteria kwalifikowalności podano w tabeli 1. Wszyscy pacjenci musieli mieć co najmniej jeden stan współistniejący, który potencjalnie zwiększał ryzyko związane z endarterektomią tętnicy szyjnej. Objawy neurologiczne zostały ocenione przez neurologa. Pacjenci z objawowym zwężeniem tętnicy szyjnej mieli mieć zwężenie co najmniej 50 procent średnicy światła, a pacjenci z bezobjawowym zwężeniem tętnic szyjnych mieli zwężenie co najmniej 80 procent na ultrasonografii kolorowego dupleksu. Każde centrum miało laboratorium naczyniowe, które było w pełni akredytowane przez Międzyresortową Komisję ds. Akredytacji Laboratoriów Naczyniowych. Analizy wszystkich pomiarów uzyskanych za pomocą ultrasonografii tętnic szyjnych wykonano w laboratorium podstawowym (Vascular Ultrasound Core Laboratory, Morristown, NJ), zgodnie z opublikowanymi kryteriami.12 Zakwalifikowani pacjenci zostali losowo przydzieleni w stosunku 1: do endarterektomii lub stentowania , z warstwowaniem według centrum klinicznego i według tego, czy pacjent miał chorobę objawową czy bezobjawową. Randomizacja została przeprowadzona za pomocą generatora liczb pseudolosowych, a liczby były dystrybuowane przez zautomatyzowany, scentralizowany telefoniczny system reagowania
[patrz też: układy buforowe krwi, wysiękowe zapalenie płuc, emg kielce ]
[przypisy: klasterowe bóle głowy, olx wielun, klasyfikacja icd 10 ]