Rak prostaty o niskim poziomie PSA

Thompson i in. (27 maja) dostarczył fascynujący obraz częstości występowania raka prostaty u mężczyzn z normalnym poziomem antygenu specyficznego dla prostaty (PSA) w teście prewencji raka prostaty. Stwierdzili zaskakująco wysoki odsetek raka prostaty u mężczyzn z wartościami PSA wynoszącymi 4,0 ng na mililitr lub mniej. Wielu autorów wskazało, że badania przesiewowe PSA są błędne ze względu na ich stosunkowo słabą czułość i swoistość.2 Jedną z potencjalnych strategii poprawy wrażliwości ocen PSA w kontekście choroby przerzutowej jest szybkość PSA lub czas podwojenia PSA.3 Od Zapobieganie Raka Prostaty Trial ma roczne dane dotyczące osobników z prawidłowymi oznaczeniami PSA, byłoby interesujące wiedzieć, jaki czas podwojenia PSA był dla tych, u których ostatecznie rozwinął się rak prostaty w tej grupie o niskim ryzyku, w porównaniu z podwojeniem czasu dla członkowie kohorty, u których nie rozwinął się rak prostaty. Podwojenie czasu może dać użyteczny wgląd w tę populację mężczyzn z niemym rakiem prostaty.
Peter A. Beatty, MD
University of Wisconsin Medical Foundation, Madison, WI 53715
peter. [email protected] wisc.edu
3 Referencje1. Thompson IA, Pauler DK, Goodman PJ, i in. Częstość występowania raka prostaty u mężczyzn z poziomem antygenu specyficznego dla prostaty .4,0 ng na mililitr. N Engl J Med 2004; 350: 2239-2246
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Barry MJ. Test antygenów swoisty dla prostaty w celu wczesnego rozpoznania raka prostaty. N Engl J Med 2001; 344: 1373-1377
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
3. Patel A, Dorey F, Franklin J, deKernion JB. Wzorce nawrotu po radykalnej prostatektomii retropubicznej: kliniczna przydatność podwojeń antygenu specyficznego dla prostaty i nachylenie log antygenu specyficznego dla prostaty. J Urol 1997; 158: 1441-1445
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
Jak zauważyli Thompson i wsp., Niższy próg PSA, który zaleca biopsję, pozwoliłby wykryć więcej nowotworów prostaty, ale zwiększyłby również liczbę niepotrzebnych biopsji. Jedną z metod poprawy mocy testu PSA jest mierzenie wolnego PSA; im wyższa frakcja wolnego PSA, tym mniejsze ryzyko raka prostaty.
Wytyczne Mayo Clinic mówią, że gdy całkowity poziom PSA wynosi od 2,0 do 3,9 ng na mililitr, a wolny PSA stanowi ponad 18 procent całości, ryzyko raka prostaty jest mniejsze niż 10 procent. Gdy całkowity poziom PSA wynosi od 2,0 do 3,9 ng na mililitr, a wolny PSA stanowi mniej niż 10 procent całości, ryzyko raka prostaty wynosi ponad 30 procent.
Uważam, że biopsja powinna być zalecana, jeśli całkowity poziom PSA wynosi 2,0 ng na mililitr lub więcej, a frakcja wolnego PSA jest mniejsza niż 10 procent całości.
Alan I. Glaser, MD
Newton-Wellesley Hospital, Newton, MA 02462
md. [email protected] org
Thompson i in. pokazują, że 15,2% mężczyzn bez klinicznych czynników ryzyka ma raka prostaty. Jednak klinicznie istotny rak gruczołu krokowego zdefiniowano jako guz o objętości większej niż 0,5 cm3 i wyniku Gleasona większym lub równym 7,1
W badaniu Thompsona i wsp. 67 z 449 mężczyzn z rakiem prostaty wykazującym biopsję (14,9%) miało chorobę o wysokim stopniu złośliwości; jednak niskie obciążenie nowotworem w biopsji igłowej niekoniecznie wskazuje na małą objętość guza lub niski poziom nowotworu.2 Hautmann i wsp. przeanalizował 133 próbki cystoprostatektomii od mężczyzn z poziomami PSA poniżej 4,0 ng na mililitr; 44 procent miało raka gruczołu krokowego, a 12 procent miało objętość guza 0,5 cm3 lub więcej.3 Ekstrapolując te dane, około 350 z 2950 pacjentów w badaniu Thompson et al. może być dotknięty klinicznie znaczącym rakiem prostaty.
Bernardo Rocco, MD
Deliu Victor Matei, MD
Ottavio de Cobelli, MD
Istituto Europeo di Oncologia, 20141 Mediolan, Włochy
bernardo. [email protected] it
3 Referencje1. Stamey TA, Freiha FS, McNeal JE, Redwine EA, Whittemore AS, Schmid HP. Zlokalizowany rak prostaty: związek objętości guza ze znaczeniem klinicznym w leczeniu raka prostaty. Cancer 1993; 71: Suppl: 933-938
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Montironi R, Mazzucchelli R, Scattoni V, Bostwick DG. Badanie patologiczne w biopsji gruczołu krokowego TRUS – znaczenie diagnostyczne, prognostyczne i terapeutyczne. Eur Urol Suppl 2002, 1: 60-75
Crossref Web of ScienceGoogle Scholar
3. Hautmann SH, Conrad S, Henke RP, i in. Wskaźnik wykrywalności histologicznie nieistotnego raka gruczołu krokowego z systematycznymi biopsjami sekstantu i cytologią aspiracyjną cienkoigłową. J Urol 2000; 163: 1734-1738
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
Jako członkowie Narodowego Materiału Raka Raka (CPCTR) Narodowego Instytutu Raka, czytamy z dużym zainteresowaniem wyniki badań Thompsona i in. Pacjenci z rakiem prostaty z niskim poziomem PSA w surowicy nie są rzadkością. Przegląd bazy danych CPCTR 4022 pacjentów z rakiem prostaty leczonych radykalną prostatektomią w latach 1987-2003 wykazał 506 pacjentów z początkowymi poziomami PSA poniżej 4,0 ng na mililitr (12,6 procent) i 155 z wartościami poniżej 2,0 ng na mililitr (3,9 procent). Nasze dane wskazują, że pacjenci, u których początkowe wartości PSA były mniejsze niż 4,0 ng na mililitr, byli młodsi i mieli niższe wyniki Gleasona, mniejsze guzy i niższy odsetek nawrotów guza (podczas średniego okresu obserwacji wynoszącego 3,8 roku) niż inni pacjenci. Należy jednak zauważyć, że około 30 procent pacjentów z rakiem, którzy mieli poziom PSA w surowicy poniżej 2,0 ng na mililitr, nadal miało chorobę o wysokim stopniu złośliwości (wynik Gleasona, 7 do 10). Odkrycia te pokazują, że klinicznie opatrzone adnotacjami zasoby tkanek mogą być wykorzystywane do potwierdzania i udoskonalania zestawów danych klinicznych. Tkanki i dane CPCTR są dostępne dla badaczy raka. Dodatkowe informacje można znaleźć w Internecie pod adresem www.prostatetissues.org.1
Milton W. Datta, MD
Jules J. Berman, MD
Rajiv Dhir, MD
National Cancer Institute, Bethesda, MD 20892
[email protected] edu
Odniesienie1. Melamed J, Datta MW, Becich MJ, i in. Kooperacyjny zasób tkanki nowotworowej prostaty: okaz i źródło danych do badań nad rakiem. Clin Cancer Res 2004; 10: 4614-4621
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
(2)
[hasła pokrewne: mikroangiopatia zakrzepowa, profilaktyka przeciwzakrzepowa w ortopedii, emg kielce ]
[patrz też: jarmuż właściwości, jaskolcze ziele, jęczmień zielony opinie ]