Rola niedokrwiennej niedomykalności zastawki mitralnej w patogenezie ostrego obrzęku płuc ad 7

Wykrycie szmerów przy przyjęciu tylko u połowy pacjentów nie wyklucza obecności klinicznie istotnej niedomykalności mitralnej. Stwierdzono, że badanie fizyczne jest niewrażliwe na identyfikację pacjentów z ostrą niedokrwienną niedomykalnością mitralną podczas zawału mięśnia sercowego.15 Zwiększona powierzchnia otworu i objętość zwrotnika są związane z większym uwiązaniem zarówno na mięśniu brodawkowatym, jak i pierścieniowymi płatów bocznych.16 Wzrost niedomykalności mitralnej w grupie z niedawnym obrzękiem płuc był związany ze znacznym wzrostem skurczowego obszaru namiotowego wywołanego wysiłkiem, dokładny deskryptor odkształcenia mitralnego.10,17
U pacjentów z dysfunkcją lewej komory, dwoma głównymi czynnikami determinującymi nadciśnienie płucne są nasilenie czynnościowej niedomykalności mitralnej i dysfunkcji rozkurczowej.18 Dwie grupy w tym badaniu nie różniły się funkcją rozkurczową ocenianą za pomocą obrazowania metodą Dopplera fali pulsacyjnej w przepływie krzywe prędkości i czas hamowania ujemnego. Ograniczeniem metody powierzchni proksymalnej izovelocity był pomiar promienia proksymalnej izovelocity tylko na jednym poziomie prędkości i w jednym punkcie czasowym. Jednak uśredniliśmy wyniki proksymalnej powierzchni powierzchniowej i ilościowe metody Dopplera.
Nasze badanie może mieć implikacje kliniczne. Testy wysiłkowe w połączeniu z ilościową echokardiografią Dopplera mogą być przydatne u pacjentów z dysfunkcją skurczową lewej komory, u których występuje ostry obrzęk płuc bez oczywistej przyczyny. Łagodny stopień niedomykalności mitralnej w punkcie wyjściowym może być związany z dużymi dynamicznymi zmianami, wyjaśniającymi spektrum kliniczne z duszności wysiłkowej, jakiej doświadczają nasi pacjenci podczas testu wysiłkowego, do wystąpienia obrzęku płucnego. Wysokie dawki azotanów byłyby szczególnie skuteczne w tym ustawieniu.13 Jeśli ćwiczenie w znacznym stopniu zwiększa zarówno niedomykalność mitralną, jak i ciśnienie płucne, szczególną terapię należy omówić w świetle odpowiedniego udziału niekorzystnej geometrii zastawki i zmniejszonej siły zamykania zastawki mitralnej. 16
Podsumowując, u pacjentów z dysfunkcją skurczową lewej komory stwierdzono duży wzrost niedomykalności mitralnej i skurczowego ciśnienia w tętnicy płucnej podczas ćwiczeń kilka dni po ostrym obrzęku płuc. Zmiany te znacznie różniły się od zmian mierzonych w grupie porównawczej pacjentów o podobnych cechach, ale bez zastoju w płucach w wywiadzie. Sugeruje to, że ostry wzrost ciśnienia w naczyniach płucnych może być wywołany dynamiczną naturą przewlekłej niedokrwiennej niedomykalności mitralnej.
[przypisy: emg kielce, kruczenie jelit, dwunastnica położenie ]
[więcej w: osp opalenica, jagody goji opinie, jak szybko obniżyć ciśnienie ]