Rola niedokrwiennej niedomykalności zastawki mitralnej w patogenezie ostrego obrzęku płuc czesc 4

Aby zidentyfikować zmienne niezależne związane z historią niedawnego obrzęku płuc, przeprowadzono stopniową analizę regresji logistycznej przy użyciu oprogramowania Statistica, wersja 5 (StatSoft). Wyniki
Charakterystyka pacjentów
Tabela 1. Tabela 1. Charakterystyka wyjściowa pacjentów. Ostry obrzęk płuc u wszystkich 28 badanych pacjentów był leczony tlenem, azotanami i furosemidem. Ośmiu pacjentów (29%) było przyjmowanych w godzinach 8: 00-20: 00, a 20 pozostałych pacjentów (71%) między godziną 20 a 8 rano. Skurczowy pomruk niedomykalności mitralnej odnotowano u 13 z 28 pacjentów. Przed ostrym epizodem 21 pacjentów należało do II klasy funkcjonalnej New York Heart Association, 4 do klasy III, a 3 do klasy I. Wszystkich 28 pacjentów poddano badaniu echokardiograficznemu w badaniu wysiłkowym 7 . 2 dni (zakres od 4 do 11 dni) po ostry epizod. Tętno i skurczowe ciśnienie krwi były wyższe w momencie przyjęcia do szpitala, niż przed badaniem wysiłkowym: 89 . 7 uderzeń na minutę w porównaniu z 75 . 11 uderzeń na minutę (P <0,001) i 164 . 19 mm Hg w porównaniu z 127 . 15 mm Hg (P <0,001), odpowiednio. Charakterystykę kliniczną tych pacjentów i 46 pacjentów w grupie porównawczej przedstawiono w tabeli 1. Nie stwierdzono istotnych różnic między grupami pod względem jakiejkolwiek charakterystyki.
Ilościowa echokardiografia dopplerowska w spoczynku
Ryc. 1. Ryc. 1. Korelacja pomiędzy obszarem Skutecznej powierzchni przenikającej a gradientem ciśnienia w sprężynie w spoczynku. Korelacja między zmiennymi nie była istotna (r = -0,02). Czerwone kółka wskazują pacjentów z obrzękiem płuc i pacjentów z otwartymi kręgami w grupie porównawczej, bez obrzęku płuc. Niektóre punkty danych w grupie porównawczej wskazują wartości dla więcej niż jednego pacjenta.
Wszystkich 74 pacjentów miało co najmniej trywialną czynnościową niedomykalność mitralną. Wszystkie wyjściowe parametry echokardiograficzne były podobne w obu grupach (Tabela 1). Ryc. pokazuje korelację pomiędzy skutecznym niedomykalnością w okolicy otworu zwrotnicy a gradientem ciśnienia w splotce w spoczynku.
Test wysiłkowy
Pacjenci z niedawnym obrzękiem płuc wykonywali średnio 9,7 . 2,8 minuty, a ci w grupie porównawczej średnio 10,6 . 3,4 minuty (P = 0,24). Częstość akcji serca i skurczowe ciśnienie tętnicze zwiększyły się w obu grupach o tę samą wartość. Podczas badań nie stwierdzono bólu w klatce piersiowej, niedokrwiennych zmian elektrokardiograficznych, istotnych arytmii ani echokardiograficznych objawów niedokrwienia wywołanego wysiłkiem fizycznym u żadnego z pacjentów. Spośród 74 pacjentów 25 przestało wykonywać ćwiczenia z powodu duszności i 49 z powodu zmęczenia. Test został zatrzymany częściej z powodu duszności u pacjentów z niedawnym obrzękiem płuc niż u pacjentów z grupy porównawczej (17 z 28 pacjentów [61 procent] vs. 8 z 46 pacjentów [17 procent], P = 0,001).
Zmiany wywołane ćwiczeniami
Ryc. 2. Ryc. 2. Średni-skurczowy apikalny widok czterokomorowy uzyskany w spoczynku i podczas wysiłku u pacjenta, u którego wystąpił ostry obrzęk płuc. Panel A pokazuje echokardiogram z dopplerowskim kolorem przepływu i zbieżność przepływu w pobliżu efektywnego otworu zwrotnego, gdy pacjent znajduje się w spoczynku (skuteczny obszar kryzy zwrotnicy, 24 mm2), oraz panel B, podczas gdy pacjent ćwiczy (skuteczny obszar kryzy zwrotnicy, 48 mm2)
[hasła pokrewne: kalikreina, onkogeny, końcowa część jelita grubego ]
[patrz też: klasterowe bóle głowy, olx wielun, klasyfikacja icd 10 ]