Wzorce wzrostu i ryzyko raka piersi u kobiet ad 6

Gdyby wszystkie kobiety miały masę urodzeniową w najniższej kategorii (najniższy kwintyl), liczba przypadków raka piersi zmniejszyłaby się o 7 procent. Podobnie, najniższe kwintyle wysokości w wieku 14 lat i najwyższy kwintyk BMI w wieku 14 lat i wieku w szczycie wzrostu spowodowałyby odpowiednio 15%, 15% i 9% spadek w przypadkach. Nasze badanie miało wystarczającą moc, by wykryć słabe, ale istotne skojarzenia, i uniknęło różnych źródeł uprzedzeń. Informacje na temat masy urodzeniowej oraz pomiarów wzrostu i masy ciała zostały odnotowane w ciągu roku szkolnego, co sprawia, że błędna klasyfikacja różnic jest mało prawdopodobna. Ważność doniesień rodziców o masach urodzeniowych ich dzieci jest bardzo wysoka29. Oparliśmy naszą kohortę na wszystkich dzieciach uczęszczających do szkół w dobrze zdefiniowanym obszarze Danii i śledziliśmy je przez nasze krajowe rejestry. Duńska struktura społeczna jeszcze bardziej zmniejszyła ryzyko błędu diagnostycznego, ponieważ wszyscy obywatele mają zapewniony bezpłatny i równy dostęp do opieki zdrowotnej.
Tło biologiczne naszych wyników musi zostać wyjaśnione, a mechanistyczne modele, w tym zmodyfikowana wrażliwość wydają się uzasadnione. W ciągu ostatniego stulecia wzrost dorosłych i częstość występowania otyłości wzrosły, a wiek w okresie menarche zmniejszył się, 30,31 co wskazuje, że zmiany w niektórych warunkach środowiskowych są ważne i prawdopodobnie wchodzą w interakcje z czynnikami genetycznymi. Na przykład stan odżywienia wiąże się ze zwiększonym wzrostem w dzieciństwie i wcześniejszym okresem dojrzewania.32
Zwiększenie całkowitej liczby cykli menstruacyjnych podczas całego życia może wyjaśniać związek pomiędzy wczesnym początkiem dojrzewania (a zatem wczesnym wiekiem w szczytowym okresie wzrostu) i zwiększonym ryzykiem raka piersi. Jednak to wyjaśnienie może być zbyt proste. Nawet dwuletnie opóźnienie w wieku menarche spowodowałoby jedynie ograniczoną liczbę zgubionych cykli menstruacyjnych w kontekście całkowitej liczby cykli w życiu. Nabłonek sutka ulega ostatecznemu różnicowaniu w pierwszej ciąży i ogólnie uważa się, że zróżnicowane komórki są mniej podatne na działanie rakotwórcze niż niezróżnicowane komórki. Podczas gdy niektóre różnicowanie nabłonka piersi występuje przed pierwszą ciążą, komórki piersi obecne przed miesiączką są prawdopodobnie najmniej zróżnicowany. Ponieważ żeńska pierś zaczyna się rozwijać znacznie przed rozpoczęciem cyklu miesiączkowego, 34 możliwe jest, że wiek w szczycie wzrostu jest rzeczywiście wskaźnikiem wieku, w którym zaczyna się wzrost piersi, a zatem wpływa na ryzyko raka piersi.
Nasze stwierdzenie, że wysoki BMI chroni przed rakiem piersi, kontrastuje z badaniami wykazującymi, że nadwaga u dziewcząt jest związana z wczesną menarche.35 Nasze odkrycia sugerują, że wpływ otyłości u dzieci na raka piersi nie występuje poprzez przyczynienie się do przyspieszenia dojrzewania płciowego , ponieważ wczesna menarche ma przeciwny skutek otyłości. Jednak estrogeny wytwarzane przez tkankę tłuszczową mogą sprzyjać różnicowaniu nabłonka piersi.
Ogólnie, nasze wyniki dostarczają dowodów, że czynniki wpływające na wzrost płodu, dzieciństwa i dorastania są ważnymi niezależnymi czynnikami ryzyka dla raka piersi w wieku dorosłym. Dlatego ekspozycje lub procesy kondycjonowania w tych okresach mają szczególne znaczenie w odniesieniu do dorosłego raka piersi.
[patrz też: pływający stolec przyczyny, wysiękowe zapalenie płuc, profilaktyka przeciwzakrzepowa w ortopedii ]
[patrz też: olx zakopane, kalorie banan, inteligencja emocjonalna pdf ]