Wzorce wzrostu i ryzyko raka piersi u kobiet czesc 4

Zwiększenie wysokości było istotnie związane ze względnym ryzykiem raka piersi we wszystkich przedziałach wiekowych po dostosowaniu do BMI w wieku 14 lat, wieku w szczycie wzrostu oraz osiągniętego wieku i okresu kalendarzowego (Tabela 2). Względne ryzyko na wzrost wysokości było podobne w trzech przedziałach wiekowych między 8 a 14 rokiem życia (P = 0,33), natomiast ryzyko względne było istotnie wyższe w przypadku zmian wysokości między 8 a 14 rokiem życia niż w przypadku zmian wysokości przed ukończeniem 8 lat (P = 0,01). BMI, dostosowany do wzrostu w wieku 14 lat, wiek maksymalnego wzrostu oraz osiągnięty wiek i okres kalendarzowy, był istotnie związany ze względnym ryzykiem raka piersi we wszystkich przedziałach wiekowych (Tabela 2). Jednak wzrost ryzyka na wzrost BMI był podobny w trzech przedziałach od 8 do 14 lat (P = 0,77). Ponadto wzrost ryzyka był podobny w przypadku zmian BMI między 8 a 14 rokiem życia i zmian w BMI przed ukończeniem 8 lat (P = 0,10). Nie stwierdzono związku między masą (niedostosowaną do wysokości) w każdym wieku a ryzykiem raka piersi (dane nieukazane).
Współczynniki korelacji dla każdej z pięciu zmiennych w Tabeli 1, a także wzrost i BMI w wieku 8 lat były wszystkie mniejsze niż 0,4 z trzema wyjątkami: wzrost w wieku 8 i 14 lat (0,88), BMI w wieku 8 lat i 14 (0,74), a wiek w menarche i wieku w szczycie wzrostu (0,60). Współczynniki korelacji dla masy urodzeniowej były mniejsze niż 0,20.
Tabela 3. Tabela 3. Związek pomiędzy Zmianami Wzrostu a Rakiem Piersi, w zależności od wieku. Po dalszym wzajemnym dostosowaniu (Tabela 3), masa urodzeniowa, wzrost w 8 roku życia, wzrost wysokości między 8 a 14 rokiem życia, a BMI w 14 roku życia pozostawał niezależnie związany z rakiem piersi, z tendencjami podobnymi do prezentowanych w Tabeli i tabeli 2. Podobne analizy w zagnieżdżonej konstrukcji kohorty przypadku, gdzie wiek w menarche był znany, ujawniły, że dostosowanie do wieku w okresie menarche nie wpłynęło na te skojarzenia.
Związek pomiędzy wiekiem szczytu i rakiem sutka został poprawiony po dostosowaniu dla wszystkich zmiennych wzrostu, z wyjątkiem wieku w menarche, co nie miało wpływu na związek. Wiek w okresie menarche nie wiązał się z względnym ryzykiem raka piersi po dostosowaniu do dojrzewania (tab. 3).
Aby ocenić wpływ tych zmiennych na populację, obliczyliśmy ryzyko populacyjne przypisane do populacji przy założeniu związku przyczynowo-skutkowego. Gdyby wszystkie kobiety miały masę urodzeniową w najniższej kategorii (najniższy kwintyl), liczba przypadków zmniejszyłaby się o 7 procent. Podobne dane dotyczące wzrostu w wieku 14 lat, BMI w 14 roku życia i wieku w szczycie wzrostu wynosiły odpowiednio 15 procent, 15 procent i 9 procent.
Dyskusja
Korzystając z bardzo dużej kolekcji szkolnych zapisów zdrowotnych w połączeniu z skuteczną kontynuacją, stwierdziliśmy, że wysoka masa urodzeniowa, wczesny wiek w szczycie wzrostu, wysoki wzrost w wieku 14 lat, niski BMI w 14 roku życia i wysoki tempo wzrostu w dzieciństwie – szczególnie w okresie dojrzewania – były niezależnymi czynnikami ryzyka dla raka piersi. Nasze wyniki są zgodne z pozytywnym związkiem pomiędzy wzrostem dorosłego a premenopauzalnym i po menopauzie ryzykiem wystąpienia raka piersi1 oraz z odwrotną zależnością między BMI a ryzykiem przedmenopauzalnego raka piersi.8 Zidentyfikowaliśmy również określone okresy wczesnego wzrostu, które są ryzyko raka piersi.
Masa urodzeniowa, wskaźnik zastępczy w rozwoju macicy i ekspozycja prenatalna, zostały zbadane przez kilku autorów, a większość osób 9-18, ale nie wszystkie12,19-23, znalazło poparcie dla związku między masą urodzeniową a rakiem piersi
[patrz też: onkogeny, usuwanie ósemek lublin, pompa krążeniowa ]
[podobne: klasterowe bóle głowy, olx wielun, klasyfikacja icd 10 ]