Wzorce wzrostu i ryzyko raka piersi u kobiet

Wysokość dorosłego ciała i wskaźnik masy ciała wpływają na ryzyko zachorowania na raka piersi u kobiet. Nie wiadomo, czy te skojarzenia odzwierciedlają wzorce wzrostu płodu czy wzrostu w okresie dzieciństwa i dojrzewania. Metody
Zbadaliśmy związek między wzrostem w dzieciństwie a ryzykiem raka piersi w kohorcie 117.415 duńskich kobiet. Masę urodzeniową, wiek w okresie menarche oraz roczne pomiary wysokości i masy uzyskano z kart zdrowia w szkole. Wykorzystaliśmy te dane do modelowania indywidualnych krzywych wzrostu. Informacje na temat stanu życiowego, wieku przy porodzie, parzystości i diagnozie raka piersi uzyskano dzięki powiązaniom z krajowymi rejestrami.
Wyniki
W 3 333 359 osobach-latach obserwacji zdiagnozowano 3340 przypadków raka piersi. Wysoka waga urodzeniowa, wysoki wzrost w wieku 14 lat, niski wskaźnik masy ciała (BMI) w wieku 14 lat i maksymalny wzrost we wczesnym wieku były niezależnymi czynnikami ryzyka raka piersi. Wzrost w wieku 8 lat i wzrost w okresie dojrzewania (od 8 do 14 lat) również wiązały się z rakiem piersi. Ryzyko związane z masą urodzeniową, wzrostem w wieku 14 lat, BMI w wieku 14 lat i wiekiem w szczytowym okresie wyniosły odpowiednio 7 procent, 15 procent, 15 procent i 9 procent. Nie zaobserwowano wpływu dostosowania do wieku w okresie menarche, wieku przy porodzie i parzystości.
Wnioski
Masa urodzeniowa i wzrost w okresie dzieciństwa i dojrzewania wpływają na ryzyko raka piersi.
Wprowadzenie
Większość badań dotyczących wielkości ciała i ryzyka raka piersi pokazały, że wysokie kobiety mają zwiększone ryzyko raka piersi niezależnie od stanu menopauzy, natomiast kobiety otyłe mają zmniejszone ryzyko raka piersi przed menopauzą, ale zwiększają ryzyko po menopauzie. zakres, w jakim te związki u dorosłych odzwierciedlają wzorce wzrostu we wczesnym okresie życia, jest nieznany. Lepsze zrozumienie związku między wczesnymi wzorcami wzrostu a ryzykiem raka piersi może poprawić naszą wiedzę o mechanizmach choroby i może być ważne dla zapobiegania.
Zbadaliśmy możliwe zależności między masą urodzeniową, wzrostem wieku dziecięcego i dojrzewania oraz rakiem piersi w dużym, populacyjnym badaniu kohortowym kobiet, u których w latach szkolnych odnotowywano wzrost i wagę.
Metody
Badana populacja
Nasze badanie oparliśmy na kohorcie kobiet urodzonych w latach 1930-1975, które przeszły regularne badania lekarskie w szkole w gminie Kopenhaga. W ręcznym rejestrze szkolnej dokumentacji zdrowotnej znajduje się 161 063 dziewcząt. Zapisy zawierają informacje na temat rocznych pomiarów masy i wzrostu, wieku w okresie menarche i masy urodzeniowej zgłoszonej przez rodziców. Informacje z tych szkolnych kart zdrowia zostały skomputeryzowane i połączone z nazwą i datą urodzenia z duńskim systemem rejestracji cywilnej (CRS).
Od kwietnia 1968 r. KSR nadał unikalny 10-cyfrowy osobisty numer identyfikacyjny (numer CRS) wszystkim mieszkańcom i noworodkom w Danii. Numer CRS pozwala na połączenie z informacjami z innych rejestrów. Liczby CRS zidentyfikowano dla 141,393 dziewcząt (88 procent), ale brakowało ich w pozostałej części – głównie z powodu emigracji, śmierci lub zmian w nazwiskach przed rokiem 1968
[przypisy: pływający stolec przyczyny, mikroangiopatia zakrzepowa, niedodma płuc leczenie ]
[więcej w: jarmuż właściwości, jaskolcze ziele, jęczmień zielony opinie ]