Zaburzenia moczowodu w ciąży

19-letnia primigravida wykazała gorączkę i ból prawej strony w 22 tygodniu ciąży. Znaleziono u niej odmiedniczkowe zapalenie nerek i wykonano ultrasonografię nerek. Skan wykazał maksymalne poszerzenie krtaniowe o średnicy 23 mm w prawej nerce. Ponieważ jest to więcej niż można się spodziewać w 22 tygodniu ciąży, uzyskano jednokrotny dożylny pyelogram. Na zdjęciu radiologicznym stwierdzono prawostronną niedrożność zlokalizowaną 4 cm od miedniczki nerkowej, na wysokości głowy płodu, która była w przedstawieniu zamka (strzałki). Nie było dowodów na obecność kamieni nerkowych. Pacjent został umieszczony w lewej pozycji bocznej, zaczął podawać dożylnie antybiotyki i był nawodniony. Powtórzone zdjęcie rentgenowskie brzucha, które uzyskano osiem godzin później, wykazało, że płód był w przedstawieniu głowowym z klirensem materiału kontrastowego z układu zbierania nerkowego. Pacjentka ukończyła 10-dniowy cykl ceftriaksonu i kontynuowała leczenie w celu zapewnienia zdrowego, urodzonego w terminie niemowlęcia bez kolejnych epizodów zakażenia dróg moczowych. Odmiedniczkowe zapalenie nerek jest częstym medycznym powikłaniem ciąży, które przypisuje się mechanicznemu uciskowi systemu gromadzenia moczu przez macicę grawitacyjną, jak również zmniejszeniu ruchliwości moczowodu za pośrednictwem progesteronu. 19-letnia primigravida wykazała gorączkę i ból prawej strony w 22 tygodniu ciąży. Znaleziono u niej odmiedniczkowe zapalenie nerek i wykonano ultrasonografię nerek. Skan wykazał maksymalne poszerzenie krtaniowe o średnicy 23 mm w prawej nerce. Ponieważ jest to więcej niż można się spodziewać w 22 tygodniu ciąży, uzyskano jednokrotny dożylny pyelogram. Na zdjęciu radiologicznym stwierdzono prawostronną niedrożność zlokalizowaną 4 cm od miedniczki nerkowej, na wysokości głowy płodu, która była w przedstawieniu zamka (strzałki). Nie było dowodów na obecność kamieni nerkowych. Pacjent został umieszczony w lewej pozycji bocznej, zaczął podawać dożylnie antybiotyki i był nawodniony. Powtórzone zdjęcie rentgenowskie brzucha, które uzyskano osiem godzin później, wykazało, że płód był w przedstawieniu głowowym z klirensem materiału kontrastowego z układu zbierania nerkowego. Pacjentka ukończyła 10-dniowy cykl ceftriaksonu i kontynuowała leczenie w celu zapewnienia zdrowego, urodzonego w terminie niemowlęcia bez kolejnych epizodów zakażenia dróg moczowych. Odmiedniczkowe zapalenie nerek jest częstym medycznym powikłaniem ciąży, które przypisuje się mechanicznemu uciskowi systemu gromadzenia moczu przez macicę grawitacyjną, jak również zmniejszeniu ruchliwości moczowodu za pośrednictwem progesteronu.

Chad A. Grotegut, MD
Temple University Hospital, Filadelfia, PA 19140

Powołanie się na artykuł (1)
[przypisy: komórki oksyfilne, zespół dravet, układy buforowe krwi ]
[hasła pokrewne: jarmuż właściwości, jaskolcze ziele, jęczmień zielony opinie ]